Jak wybrać kawę, żeby nie była kwaśna?

Jak smakuje kawa?

Smak to podstawowy zmysł, który umożliwia nam poznawanie świata. Dzięki niemu nasz organizm dokonuje analizy – w tym wypadku analizy smaku potrawy lub napoju. Jego odbiór zależy od wielu czynników, takich jak zapach, tekstura, konsystencja czy temperatura. Ale można zamknąć go w pięciu podstawowych rodzajach: słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami. W skrócie smak kawy można określić jako kwaśno-gorzki, choć trzeba mieć na uwadze, że jest to duże uproszczenie. W zależności od rodzaju, w kawie można znaleźć też smaki słodkie, z nutami orzechowymi, czekoladowymi, waniliowymi, charakterystyczny bukiet kwiatowy, kwaskowe owocowe aromaty, czy nawet… smak słony.

Czy kwaśność i kwasowość to to samo?

Smak kawy z założenia jest charakterystycznie cierpki. Ten gorzko-kwaśny charakter kawy jest wręcz pożądany – świadczy bowiem o jakości trunku. Jeśli jednak przeradza się on w nieprzyjemną kwaśność, powinna nam się zapalić lampka. Dobra kawa powinna nam smakować! Choć najpierw rozgraniczmy: kwaśność i kwasowość to dwa zupełnie inne terminy. Kwaśna kawa jest po prostu niesmaczna. Często świadczy o kiepskiej jakości ziaren. Kwasowość zaś to naturalna cecha kawy, odnosząca się do dominujących nut roślinnych.

Dlaczego kawa jest kwaskowata?

Jeśli mowa o kwasowości – zależy ona od dominujących w kawie nut. Kawa o niskiej kwasowości będzie zawierała niewielką ilość kwasu cytrynowego, octowego czy jabłkowego – a więc będzie charakterystyczna dla słodkich mieszanek kwiatowych lub orzechowych. Większą kwasowością na pewno będą się charakteryzować kawy o bukiecie owocowym. A na wszystkie te cechy wpływ ma zarówno region i klimat, w jakim kawowce są uprawiane, jak i dojrzałość ziaren, czy proces obróbki i wypalania. I nie można też zapominać o najważniejszym – indywidualnym odbiorze i preferencjach smakowych.

Dlaczego kawa jest kwaśna?

Czym innym natomiast jest sytuacja, kiedy kawa jest po prostu kwaśna. Nieprzyjemny kwaśny smak świadczyć może o kiepskiej jakości ziaren. Sprawdź termin ważności i sposób przechowywania, bo być może sklep, w którym kupiłaś ziarna nie zadbał o właściwe potraktowanie kawy. Nieprzyjemny smak może pojawić się, jeśli ziarna są stare, zwietrzałe lub zleżałe – warto więc też przyjrzeć się temu, jak przechowujemy ziarna już po otwarciu opakowania. Ale to nie wszystko! Ziarna mogły zostać zbyt intensywnie wypalone. Kwaśny smak kawy może też wynikać z nieodpowiedniego sposobu parzenia. Jest to więc bardzo złożone zagadnienie.

Czy droższa kawa jest mniej kwaśna?

Po dobrej kawie możesz śmiało oczekiwać, że nie będzie miała niemiłego, kwaśnego smaku. Co innego kwasowość – ta jest pożądana i właściwa dla tego trunku. Różne kawy mają różny stopień kwasowości, a dobry sklep powinien każdą z prezentowanych kaw właściwie umieścić na odpowiedniej skali, żeby ułatwić Ci wybór. W tradycyjnej herbaciarni i kawiarni Five o’clock, przy każdym produkcie znajdziesz pięciostopniową skalę kwasowości. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się dokładnie taką, jaka najbardziej przypadnie Ci do gustu!

Jaką kawę wybrać, żeby nie była kwaśna?

Najmniej kwasowe kawy znajdziesz w Ameryce Środkowej i Południowej, na przykład Brazylii i Gwatemali. To właśnie tamtejsze kawy najbardziej charakteryzować się będą słodyczą, aromatami karmelu, czekolady czy orzechów. Oznaczenia kwasowości szukaj przy każdym produkcie, w specjalnie opracowanej skali, w kategorii kawa na stronie Five o’clock.