Dlaczego warto wybrać kawę z polskiej palarni?

Aromatyczny zapach kawy, który budzi większość z nas o poranku, to zasługa kilku czynników. Pierwszy, to jakość ziaren kawy, drugi, to czas, jaki upłynął od ich wypalenia do zmielenia w twoim młynku. Jeszcze inny -temperatura wody. Bo w parzeniu kawy wszystko ma znaczenie. Dlatego małe polskie palarnie kawy są na wagę złota!

O co chodzi z tym wypalaniem kawy?

Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje smakowe dotyczące ulubionej filiżanki kawy. Jedni wolą lekko kwaśnawe lub owocowe posmaki. Inni będą zachwycać się ziemisto- orzechowym (patrz ja!). Jeszcze inni doleją więcej mleka, aby tego smaku w ogóle nie czuć. Są i tacy, którzy, mówiąc potocznie, kawę zabijają…cukrem.

Nim jednak popełnisz podobną kawową zbrodnię (słodzenie i zabijanie smaku syropami nią niewątpliwie jest;), zobacz jakiego rodzaju kawę pijesz i co ważniejsze, kiedy była wypalana. Dlatego kawa z polskiej palarni ma tak zróżnicowany smak i aromat. Wypalanie na miejscu ziaren kawy to gwarancja najlepszego smaku. Znawcy kawy mówią jedno – aby odczuć wszystkie posmaki, weź te ziarna, które są wypalane nie więcej niż 14 dni od spożycia. Oczywiście te wytyczne musimy brać z lekkim przymrużeniem oka.

Kupowanie kawy w palarni ma jeszcze jeden plus. Jestem pewna, że chwila rozmowy ze sprzedawcą i będziesz wiedzieć, które ziarna wybrać. Wypalenie ziaren w tym przypadku ma kolosalny wpływ na aromat filiżanki pełnej czarnego naparu. I już ci opowiadam jaki!

Kolor i wypalenie a smak

Na początku ustalmy jedno — za poziom kofeiny w spożywanej kawie odpowiada nie tylko rodzaj ziaren, ale i stopień ich wypalenia. Najwięcej energetycznego kopa dadzą ci jasne ziarna. One też dostarczą ci więcej cytrusowych nut smakowych. Warto spożywać ją wtedy, gdy potrzebujesz sporo energii. Im ciemniejsze ziarna, tym kofeiny będzie mniej. W tym przypadku, zamiast owocowych nut, wyczujesz cięższe, ziemiste i orzechowe. Na pełen smak kawy składa się jednak więcej czynników — jakich?

Oto, na co musisz zwrócić uwagę

Wybór między arabicą a robustą może okazać się kluczowy. Ważne jest również, w jaki sposób jeszcze zielone ziarna kawy były przechowywane. Kolejna sprawa, to miejsce, z którego pochodzi kawa — łącznie z jego wysokością nad poziomem morza. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób dokonano obróbki ziaren.

Przy zakupie zorientuj się również, w jaki sposób najlepiej ją przygotować, aby wydobyć z kawy najlepsze aromaty. Dodatkowo uważaj na przechowywanie w domu. (podpowiem na szybko — lodówka to niezbyt dobre miejsce!) Co tu dużo mówić, nawet rodzaj wody do zaparzenia kawy może mieć ogromne znaczenie dla walorów smakowych.

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z kawą, zajrzyj do małej palarni w twoim mieście. Gdy masz odwagę odkryć ją na nowo, zrób to samo. Właśnie w takich miejscach zaczynasz świadomie wybierać smaki i ulubione mieszanki kawy. Tam zaczynają się naprawdę aromatyczne historie. Koniecznie ze szczęśliwym zakończeniem.