Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy Craig Storti

Zastanawiałaś się kiedyś, jak to się stało, że ludzie w ogóle mogą wspinać się na najwyższe góry świata? Ktoś kiedyś musiał wytyczyć pierwszy szlak. I przygotować się na podróż w nieznane. A co ważniejsze, jeszcze z niej wrócić. O tym, jak ludzie zdobywali Mount Everest, opowiada właśnie w swojej książce Craig Storti. 

zaczytany weekend

Książkę Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy Craig Storti zamówiłam z popularnej księgarni internetowej. Lubię książki o himalaizmie i na blogu pojawiło się ich kilka, chociażby m.in.:

Wszystkie opowiadały o współczesnym himalaizmie. Szczególnie pierwsza, Vanesyy O’Brien skupia się już na wspinaczce na nowych zasadach. Jednak dzisiejsza książka rzuca zupełnie inne światło na wspinaczy. Pokazuje, od czego to się właściwie zaczęło.

Każdy zna Mount Everest

O tej górze uczymy się już w podstawówce. Że jedna z nawyższych gór świata, że można się na nią wspinać i, że bywa niebezpieczna. Na tyle, że wciąż są osoby, które stamtąd nie wracają. Szkoda jednak, że nie uczą nas o tym, jak właściwie zmierzono tę górę? A także, przez co musieli przechodzić pierwsi wspinacze? Myślę, że dzięki temu lekcje geografii i historii w jednym, byłyby o wiele ciekawsze. 

Podróż w czasie

Książka przenosi nas do 1900 roku. Nikt wtedy jeszcze nie zdobył Mount Everestu, lecz wielu o tym marzyło. Niestety, w tym czasie region Nepalu i Tybetu był jednym z największych punktów zapalnych na świecie. Nie było tam bezpiecznie, a rywalizacja między Imperium Brytyjskim a Imperium Rosyjskim nie ułatwiała. Gdy dodasz jeszcze pierwszą wojnę brytyjsko-afgańską, będziesz mieć już całość. Było niebezpiecznie nie tylko ze względu na ewentualne odmrożenia.

Niestrudzeni naukowcy jednak nie obawiali się ewentualnych konsekwencji i wytrwale dążyli do jednego. Do wytyczenia bezpiecznego szlaku i dojścia na szczyt jednego z dachów świata. Jak im się to udało i przez co musieli się przedzierać? O tym właśnie opowiada ta książka. 

Dla podróżników

Jeżeli miałabym komuś polecić tę książkę, to z pewnością wielbicielom historii i wspinaczki. Ta opowieść wciągnie i zabierze Cię w niezwykłe czasy, gdy nie było komórek, łączności satelitarnej i specjalnych ogrzewaczy do butów, bez których teraz wspinacze się nie ruszają w góry. Będzie również dobrym prezentem pod choinkę!

Książka Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy Craig Storti to nowość w księgarni taniaksiazka.pl

*Wpis powstał we współpracy z księgarnią taniaksiazka.pl

10 Replies to “Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy Craig Storti”

  1. bardzo lubię takie książki więc tę chętnie przeczytam. Od siebie mogę polecić książkę „Nowa wojna klimatyczna, jak ocalić nasza planetę?” Autor porusza bardzo ważny temat wiec uważam, że warto po nią sięgnąć:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.