Luty to miesiąc miłości. Walentynki za pasem, więc i u mnie w co weekendowych spotkaniach z książką będzie o wielu obliczach miłości. Chciałam jednak podejść do tematu nieszablonowo – ileż bowiem można pisać o romansach! Dzisiaj więc będzie o miłości do…nauki…
Kilka słów o autorze…
przyznam, że to pierwsze spotkanie z Arturo Pérez-Reverte. Wielki ukłon dla niego, za bardzo drobiazgowe podejście do tematu. Nie obyło się bowiem bez szperania w tekstach źródłowych, bibliotekach, rozmowach z historykami i badaczami literatury. Książka „Misja- Encyklopedia” jest opowieścią o tym, jak to w hiszpańskich realiach XVIII wieku, dwóch wielkich członków Akademii wyrusza w pełną przygód podróż do Paryża, aby przywieść stamtąd 28 tomów słynnej francuskiej encyklopedii. Autor opisuje więc, posiłkując się tekstami historycznymi całą drogę i przygody, jakie stanęły na drodze dwóch dzielnych naukowców, ale i cały żmudny proces łączenia faktów w jedną spójną historię. A do tego, na szczęście, nie przynudza.
„Misja- Encyklopedia” rozpoczyna się…
w specyficznym dla Hiszpanii czasie. Mimo, że wokół nauki przyrodnicze mają się całkiem dobrze, kraj ten wciąż żyje w skostniałych okowach dawnych przekonań. Chcąc więc podnieść poziom i dorównać wszystkim innym europejskim krajom, Akademia postanawia zdobyć francuską encyklopedię – 28 tomów z usystematyzowaną wiedzą na każdy ważny temat. Przez wielu określana mianem heretyckiej i zakazanej, była równie nienawidzona co pożądana. Dwóch kompletnie od siebie różnych członków Akademii wyrusza więc w pełną nieprzewidzianych zdarzeń podróż do stolicy Francji.
Czytając książki takie jak ta, człowiek dopiero zdaje sobie sprawę z faktu, że kiedyś dostęp do wiedzy i nauki był lekko mówiąc…utrudniony. Jechać przez góry, narażać życie dla encyklopedii?! Tak, kiedyś nie było ani internetu ani powszechnego dostępu do wiedzy ogólnej…;)
Dla kogo ta książka?
„Misja – Encyklopedia” to książka z gatunku wymagających. Ma fantastyczne opisy ówczesnego, XVIII wiecznego świata, znajdziemy w niej również pełne humoru dialogi i niespodziewane zwroty akcji. Jednak ta ostatnia płynie powoli, dlatego niektórych zwyczajnie może znudzić. Jednak odwaga dwóch akademików i ich umiłowanie do nauki imponuje. Ta historia wydarzyła się naprawdę. To czego autor nie znalazł w materiałach źródłowych, dopowiedział swoją wyobraźnią. I wyszło mu to wybornie!
Nie wiem, czy to książka dla mnie, choć Twoja recenzja brzmi niezwykle zachęcająco 🙂
Na pewno jest fajna i ciekawa, ale wydaje się też taka ciężka.. że potrzeba sporo czasu i sporo skupienia na niej 🙂
Chyba cos dla mnie. 🙂
I podoba mi się Twoje podejście do tematu Walentynek. 😉
Recenzja brzmi zachęcająco, ale nie wiem, czy dotrwałabym do końca tej książki.
Ooo, coś dla mnie. Lubię powieści o odległych czasach 🙂
Bardzo cenię sobie książki tego autora. Tej jeszcze nie czytałam.
Miłość do nauki? Zaskoczyłaś mnie, ale bardzo pozytywnie. Super 🙂
Zainspirowałaś mnie do tego, aby poznać twórczość tego autora. 😊
Czytałam tego autora książkę „Mężczyzna, który tańczył tango” – bardzo mi się podobała. Zachęcam cię
W takim razie zapisuję i koniecznie do przeczytania:)