Kołakowski i poszukiwanie pewności Hubert Czyżewski

Dzisiaj będzie o książce, która była jednocześnie powrotem do przeszłości i zimnym prysznicem w jednym. Czytając ją, czułam się jak na wykładzie z filozofii prawa. Generalnie tematyka ciekawa, ale sposób przekazania tematu pozostawia wiele do życzenia. I masz to przeświadczenie graniczące z pewnością, że egzamin w pierwszym terminie oblejesz.

zaczytany weekend

Książkę „Kołakowski i poszukiwanie pewności” Hubert Czyżewski zamówiłam z popularnej księgarni internetowej. Lubię zagadnienia filozoficzne i z przyjemnością sięgam po tego typu publikacje. Ta jednak okazała się nie lada wyzwaniem. I już na wstępie mówię, że poległam.

Trudna twórczość filozofa

Gdyby tak spytać przeciętnego „kowalskiego”, kim był prof. Leszek Kołakowski, przy dobrych wiatrach odpowie, że jakimś filozofem. Ten polski myśliciel w swojej twórczości przeszedł bardzo długą drogę od fascynacji marksizmem przez pochwałę chrześcijaństwa, na istocie boga jako tworu kończąc. 

To nie jest książka do herbatki

O matko! (musiałam sobie pomarudzić!). Tak jak pisałam wcześniej, to była ciężka lektura i z lekkim wstydem muszę przyznać, że wpisuję ją na listę książek, których nie doczytałam do końca. Jestem z tobą szczera – tego nie dało się na dłuższą metę. Mimo że istota i temat były inspirujące, to forma przypominała bardziej pracę doktorską niż beletrystykę w filozoficznym wydaniu.

Innymi słowy: to było ciężkie.

Dlatego, choć opis na okładce zachęca do sięgnięcia po tę książkę, to zastanów się dwa razy, nim ją kupisz. Może się okazać, że specyficzna forma oraz język będzie nie do przejścia również dla ciebie. 

Z kolei gdy lubisz naukowe, skomplikowane wywody oraz filozofię autora „Głównych nurtów marksizmu”, ta książka może okazać się strzałem w dziesiątkę. I to nie tylko na wakacyjny wyjazd!

fot. mycoffeetime.pl

Książka „Kołakowski i poszukiwanie pewności” Hubert Czyżewski to nowość z księgarni TaniaKsiazka.pl

*wpis powstał przy współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

7 Replies to “Kołakowski i poszukiwanie pewności Hubert Czyżewski”

  1. Jak na magistra fiolozofii przystało oczywiście Wiem kim był Leszek Kołakowski, którego eseje swoją drogą bardzo lubię 🙂 O tej pozycji nie słyszałam i być może po nią sięgnę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.