5 książek na wakacje – moja subiektywna lista

Sezon urlopowy dopiero się rozpędza, jednak zawczasu warto rozglądnąć się za wakacyjnymi książkami. Inaczej możesz wylądować z magazynem motoryzacyjnym lub broszurkami Jehowych, podebranymi z recepcji hotelu. A tego nie chce nikt. Oto lista 5 książek na wakacje. Założenie jest jedno: ma być lekko i przyjemnie!

zaczytany weekend

Ukochane równanie profesora Yoko Ogawa

To pierwsza książka, która przyszła mi na myśl. Jest to opowieść o genialnym matematyku, który mimo zdumiewających umiejętności logicznych, nie potrafi funkcjonować w społeczeństwie. Pomaga mu główna bohaterka i narratorka w jednym, mama jedenastoletniego chłopca. Rodzi się między nimi subtelna więź. Uspokajam, to nie romans. (na całe szczęście!), a przepięknie napisana historia, która z pewnością umili ci czas na urlopie. 

Zobacz również: Kiedy wszystko może być liczbą, sumą i pierwiastkiem. 

Seria Kwiat Paproci Katarzyna Berenika Miszczuk

Mitologia grecka jest już trochę przereklamowana. Teraz do gry wchodzą słowiańskie klimaty. Seria „Kwiat Paproci” to historia Gosi, która uczy się na Szeptuchę. Wraz z nią przyjeżdżamy do małej wioski, gdzie ma uczyć się na prawdziwą czarownicę. I przeżywa niezwykłe przygody. Przyznam, że bardzo polubiłam tę serię właśnie za jej lekkość, ale i brak nudy. Z pewnością się nie zawiedziesz!

Zobacz również: Szeptucha – czyli co by było, gdyby w Polsce chrześcijaństwo zastąpiła inna religia?

Dom Rafał Cichowski

To podróż sentymentalna dla dzisiejszych trzydziestoparolatków. Sama w sobie może nie powala fabułą, ale jest bardzo dynamicznie napisana. Mimo kilku moich „czepiastek”, wydaje się świetną propozycją na lekturę urlopową. Ostrzegam, nie znajdziesz w niej słońca i wakacyjnego klimatu. Ba, jest nawet trochę depresyjna. Ale jeżeli masz dość przesłodzonych opowieści, to będzie dobra historia na lato.

Czuła Przewodniczka Natalia de Barballo

Ostatnio znajoma zapytała mnie, czy wakacje to dobry moment na taką książkę. Odpowiedziałam szczerze, że tak naprawdę, to żaden nie będzie doskonały. Ale może właśnie urlop da ci odpowiednią przestrzeń na poczytanie i refleksję. Ta druga jest ogromnie ważna, by lektura miała jakikolwiek sens. 

Filozofia dla zabieganych Jonny Thomson

Ta dziedzina nauki jest niezwykle wymagająca. I rzadko w ferworze dnia codziennego mamy czas na pochylenie się nad największymi nurtami filozoficznymi. A szkoda, bo one w piękny sposób definiują naszą codzienność. I dają gotowe odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. W przypadku „Filozofii dla zabieganych” mamy do czynienia z bardzo prostym opisywaniem zawiłych tematów. Warto po nie sięgnąć, gdy masz ochotę na coś bardziej ambitnego!

Oto moje 5 książek na wakacyjny wyjazd. Dodasz do tej listy coś jeszcze?

A z cyklu jednym zdaniem o… dzisiaj w jak… wynajem odzieży roboczej Każdy, kto chociaż raz pracował na magazynie czy w fabryce wie, jak ważny jest komfort takiej odzieży. Sama pakując karmę dla psów, przepracowałam podczas studiów pół roku właśnie przebierając się w takie robocze ubranie. Przewiewność i komfort to jedno. Ale krój również ma znaczenie. I dlatego warto zainwestować w najlepsze i najbardziej wytrzymałe materiały. 

4 Replies to “5 książek na wakacje – moja subiektywna lista”

  1. Nie znam tych książek. A co dodać do listy? Oczywiście dodaję moją książkę „Galeria spełnionych marzeń”. Bardzo polecam na wakacje:))))

  2. Ja to mam taką tradycję wakacyjną, że na wyjeździe zawsze kupuję książki. Czasami nawet celowo nie biorę własnej, żeby już 1 dnia pobuszować na straganach. A z wakacjami niezmiennie kojarzyć mi się będzie „Trzech panów w łódce, nie licząc psa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.