Oczyszczanie na wiosnę. Jak się do tego zabrać?

Wiosna to czas, kiedy wiele z nas budzi się do życia po zimowej stagnacji i czuje, że to moment na zmiany. Kiedy planujemy wiosenne porządki, w kalendarz wpiszmy również sprawdzenie stanu swojego organizmu. Może się to okazać ważniejsze, niż czyste okna na Wielkanoc!

Już tak chyba mamy społecznie, że bardzo łatwo przychodzi nam być ekspertem w każdej sprawie. W kwestii oczyszczania organizmu usłyszysz wiele, ale postaraj się zachować chłodny umysł. Jak?

Sprawdź stan swojego organizmu

Idź na badania kontrolne do lekarza. Tak, nawet jeżeli czujesz się dobrze i nic ci nie dolega. Zwykła morfologia i badanie moczu, nawet zrobiona prywatnie, nie będzie ogromnym wydatkiem. A już dzięki tym wynikom, możesz zobaczyć, co tam u ciebie słychać. Dobrze byłoby te wyniki skonsultować z lekarzem POZ, który w optymalny sposób naprowadzi cię na ewentualne zmiany, albo też skieruje na bardziej specjalistyczne badania.

Oczyszczanie w modzie

Pamiętam, jak swego czasu modne było picie octu jabłkowego rozcieńczonego w szklance wody, jako niezawodny sposób na oczyszczenie organizmu. Błagam, nie idź tą drogą. W kwestii oczyszczania postaw na coś, co będzie o wiele mniej inwazyjne a jednocześnie oparte na naturalnych składnikach. 

Obecnie bardzo wiele specyfików opartych jest na starej metodzie ajurwedy. Po przeczytaniu jednej z książek dotyczących tego tematu stwierdziłam, że całkiem sporo rzeczy się zgadza.

Zobacz: Żyj w rytmie pór roku – zasady ajurwedy dla wszystkich

Specjaliści od ajurwedy dowodzą, że aby oczyścić organizm, należy zacząć od jelit, bo to właśnie w nich tkwi cały „mózg” odporności i dobrego samopoczucia. (źródło: devaharmony.com/pl/jak-oczyscic-jelita/ ) Spożywanie odpowiednich mieszanek ziół i przypraw może rewelacyjnie wpłynąć zarówno na system trawienny jak i na działanie całego organizmu.

Złote zasady

Dietetycy są zgodni co do kilku kwestii, bez względu na to, jaką dietę proponują. Po pierwsze – pij dużo wody. Drugie- odżywiaj się regularnie. Trzecie – unikaj wysoko przetworzonych produktów. Czwarte – wysypiaj się.

Niby proste – ale dlaczego to bywa takie trudne?!