Czy każda firma musi mieć stronę internetową?

Pytanie na pierwszy rzut oka przewrotne. Bo w sumie, żaden urzędnik przy rejestracji firmy o to nie zapyta. Ważniejsze będą inne kwestie niezbędne do funkcjonowania. A sklep czy informacje można przecież zamieścić za pomocą pozornie darmowych nośników, takich jak portale społecznościowe. Lecz czy napewno to dobre rozwiązanie?

Nie da się ukryć, że social media takie jak facebook tworzą świetne zasięgi i zaskarbią potencjalnie więcej odbiorców niż zwykła strona internetowa. Do tego nie musisz się martwić o całe zaplecze typu – grafika, serwery, układ. Tam wszystko masz podane jak na przysłowiowej tacy. Jest w tym jednak pewien haczyk – ta storna na fb tak naprawdę nigdy nie będzie twoja.

W czym więc problem?

W tym, że pewnego dnia może zdarzyć się tak, jak z google plus. Po prostu dostaniesz maila, że z dniem tym i tym platforma zostaje zamknięta. A ty masz ileś tam czasu, by zebrać wszystkie ważne informacje. I zostajesz z niczym. Albo też, co bardziej prawdopodobne, facebook poinformuje, że jeżeli masz firmę na fb to musisz dodatkowo płacić. I nagle okazuje się, że to nie takie do końca darmowe.

Czy postawienie strony internetowej jest trudne?

Osobiście uważam, że to bardzo złożony proces. Jeżeli chcesz się zająć tym naprawdę dobrze, musisz przekopać tony informacji. Innymi słowy, musisz mieć sporo czasu. Rozwijając własny biznes raczej skupiasz się na własnych produktach niż na nauce tworzenia stron internetowych.

Można więc, w imię oszczędności czasu i przeniesienia go na rozwój firmy, wynająć specjalistów, którzy zajmą się całą sprawą holistycznie. Bo istnieją na rynku firmy, dla których tworzenie stron www to przysłowiowy chleb powszedni. Zajmą się wszystkimi aspektami – zaczynając od wyboru domeny i hostingu, przez grafikę, na serwerach i tekstach kończąc. Podpowiedzą, jakie kroki podjąć, by strona lepiej się pozycjonowała i była bardziej widoczna w wyszukiwarkach.

Jedno jest pewne. Decydując się na usługi profesjonalnych agencji reklamowych z pewnością musisz zapłacić, lecz, to będą dobrze wydane pieniądze. Bo nie dość, że będziesz mieć gotową stronę internetową, to jeszcze zaprojektowaną tak, by cieszyła oko całe lata. I przyciągała klientów rzecz jasna.