kawa z french press

Kawa z french pressa- czyli co?

Na co dzień pracuję w biurze, w którym nie ma ekspresu do kawy. To znaczy, jest, ale starej daty i kawa wychodzi nieszczególna w smaku. Długo chodziłam więc z kubkiem termicznym, w którym rano robiłam sobie kawę w domu. Jednak nic nie zastąpi świeżo zaparzonej kawy. Aż przypomniałam sobie o jednym, bardzo sprytnym w swej prostocie urządzeniu.

sroda z kawa

Kawa z french pressa – bo o tym urządzeniu tu mowa, z pewnością ratuje mi poranki. I wczesne popołudnia, gdy kofeina daje mi pozytywnego kopa do działania na całą resztę dnia. Kolejny atut to fakt, że french pressy są tanie, a kawa wychodzi aromatyczna. 

Jak zrobić kawę z french pressa?

Podstawy są dwie: samo urządzenie, na które składa się szklana menzurka/zaparzacz oraz tłok zakończony sitkiem, oraz odpowiednia kawa. Przyda się również woda w temperaturze około 90 stopni.

Zatrzymajmy się na chwilę przy kawie – na większości opakowań, producent informuje, jak można ją parzyć. Prócz kawiarki, często widnieje również piktogram french pressa. Albo też dokładnie to podkreśla w opisie. Wszystko rozbija się o grubość mielenia ziaren, które powinny być na poziomie średnim lub nieco wyższym.

Na pytanie: ile kawy do french pressa? Ogólna zasada przyjęta przez większość baristów mówi o 6 g na 100 ml wody. Jednak każdy musi wyrobić sobie swoją własną proporcję, która będzie odpowiadała nawet najbardziej wymagającym kubkom smakowym.

Najważniejsze już mamy, pora przejść do konkretów:

  • Do szklanego naczynia zaparzacza, wsyp odpowiednią ilość kawy.
  • Wlej odrobinę wody w temperaturze około 90 stopni, tak aby tylko zamoczyć kawę i odczekaj 20 sekund.
  • Dolej resztę wody, poczekaj około 3-4 minuty, żeby kawa się zaparzyła. 
  • Załóż tłok i przeciśnij go do dołu.

Kawa gotowa!

Wady tej metody?

Zastanawiałam się nad tym mocno – bo tak naprawdę kawa z french pressa jest tak prosta w wykonaniu, że nawet początkujący sobie poradzi. Najważniejsze, to wyczuć własną proporcję kawy i gorącej wody. 

Pijesz kawę z french pressa? Czy może wolisz z dripa albo z ekspresu?

4 Replies to “Kawa z french pressa- czyli co?”

  1. Uwielbiam takie rytuały jak właśnie parzenie kawy. Na co dzień korzystam z ekspresu, ale swego czasu dużo używałam kawiarki i zawsze unosił się niesamowity zapach na całym mieszkaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.