Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu Gabor Mate

Kolejna książka, która wpadła w moje ręce, tematycznie zazębia się z poprzednią. Jest takie stare powiedzenie, że „ryba psuje się od głowy”. Potocznie mówi się również, że „wszystko siedzi w głowie”. Gabor Mate, autor dzisiejszej książki dowodzi, że wiele z chorób które nas dotykają, wynika z ukrytego stresu. Zaciekawiło mnie to…

zaczytany weekend

Książkę Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu Gabor Mate zamówiłam z popularnej księgarni internetowej. Od razu muszę zaznaczyć jedno – to nie jest beletrystyka, którą przeczytasz „w locie”. To raczej rozprawa naukowa, która wciąga na tyle, że zaczynasz zupełnie inaczej patrzeć na swoje ciało, życie i relacje jakie masz z samą sobą i innymi. 

Stres nasz powszedni

Już dawno zauważyłam, że to, w jaki sposób się stresujemy, w dużej mierze zależy od nas samych. Opiernicz od szefa czy spóźnienie na spotkanie może być odebrane w różny sposób. I od nas zależy, jak to zrobimy. Druga sprawa, że w naszym ciele kumulują się emocje, najczęściej te negatywne, co odczuwamy w sposób fizyczny. Doszłam do tego dopiero całkiem niedawno, kiedy zaprzyjaźniłam się z uważnością, wdzięcznością i medytacją.

Tak naprawdę od stresu nie uciekniemy, a co więcej, przeczytanie nawet tej książki może okazać się stresogenne. No bo jak żyć w perspektywie faktu, że każde zdenerwowanie odbije się na nas? Zawsze myślałam, że to mrzonki wymyślone przez coachów. Wychodzi na to jednak, że to fakty poparte naukowymi badaniami. 

Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu Gabor Mate

Tak jak pisałam wyżej, to książka bardziej naukowa, niż beletrystyka. Ale właśnie dlatego jest tak ciekawa. Autor jest emerytowanym lekarzem, który cale swoje życie pracował z pacjentami, najpierw w medycynie rodzinnej, potem paliatywnej aby zakończyć swoją działalność w pracy z uzależnieniami. Jednym słowem – ma doświadczenie i widział na własne oczy już wiele. 

Na okładce jest napisane, że to „książka ważna zarówno dla pacjentów jak i lekarzy. Może uratować ci życie”. Kiedy to przeczytałam, stwierdziłam, że ktoś tu pojechał z opisem. Ale po skończonej lekturze jestem przekonana, że to może być prawda. Dzięki tej publikacji z pewnością zmienisz nastawienie do wielu aspektów swojego życia. I to na lepsze!

kiedy ciało mówi nie koszty ukrytego stresu
fot. mycoffeetime.pl

Książka Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu Gabor Mate to nowość z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

*wpis powstał w ramach akcji promocji czytelnictwa w Polsce we współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

 

3 Replies to “Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu Gabor Mate”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.