Po co sianko na Wigilię? S jak sianko czyli okienko nr #19

Jedną z ważnych tradycji w dzień wigilijny jest obowiązkowe sianko pod obrusem. Traktuje się to rzecz jasna symbolicznie, jednak nie brakuje i takich, którzy przynoszą cały worek. Są jeszcze inne ciekawe zwyczaje związane z tym dniem. Jakie?

Staropolskim obyczajem, pod śnieżnobiałym stołem musi się znaleźć właśnie to. Po co sianko na Wigilię? Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, wywodzi się to z legend i podań. Jeżeli chcesz mieć tradycyjne święta, nie może go zabraknąć!

Po co sianko na Wigilię?

Każdy chociaż raz przynajmniej słyszał o tym, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw, na pamiątkę liczby apostołów. Pod śnieżnobiałym obrusem umieszczamy pojedyncze źdźbła siana. Nieodłącznym atrybutem są również opłatek, jakim dzielą się uczestnicy wieczerzy oraz choinka z prezentami, które kryją się na dole między igliwiem. Nie może zabraknąć również kolęd w tradycyjnym wydaniu. Tak, zapomnijcie o „Last Christmas!”. O wiele lepiej włączyć „Cicha noc”.

Nietypowe zwyczaje na świecie

Zastanawiasz się, po co sianko na Wigilię, to poczytaj jak jest w innych krajach! W Hiszpanii w czasie Bożego Narodzenia organizuje się loterię, dzięki której można wygrać naprawdę sporo pieniędzy. Zwycięzcę ogłasza się publicznie, więc co roku ktoś staje się lokalnym celebrytą. Na Islandii jest zwyczaj, który bardzo mi się podoba – to „Jólabókaflóð” oznacza „fala książek Bożonarodzeniowych”. Wyobraź sobie, że przychodzą do ciebie bliscy i dają w prezencie książki. Potem spędzacie wieczór na lekturze. Brzmi jak bajka!

Innym zwyczajem, wprost z Holandii jest zamykanie rodziców w ich pokojach. Przez dzieci rzecz jasna. Wykupić mogą się dopiero wtedy, gdy powiedzą, gdzie są prezenty!

Zobacz również: Inne zwyczaje świąteczno- noworoczne w Europie

W Wenezueli część wiernych przyjeżdża na pasterkę na rolkach. Tak, dobrze czytasz, na zwyczajnych rolkach. Zaczęło się od niewinnego żartu, a skończyło na tradycji łączącej pokolenia. Portugalczycy sypią z kolei mąkę na głowy swoich najbliższych, aby zapewnić im dobrobyt przez cały kolejny rok. W Gruzji zwyczajem jest, że w każdym mieszkaniu właśnie w ten dzień pojawia się ksiądz, aby poświęcić dom.

Tyle zwyczaje ze świata – a ty masz swoje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.