Co się dzieje w Wigilię? N jak…Noc Wigilijna czyli okienko nr #15

Noc Wigilijna to czas pełen magii i tajemnic. Dosyć długo w swoim życiu wierzyłam, że właśnie wtedy zwierzęta przemówią ludzkim głosem. Jak się okazuje, ten czas jest wyjątkowy bez względu na kulturę i religię, jaką się otaczamy. Zobacz sama!

Zastanawiałaś się kiedyś, co się dzieje w Wigilię w różnych częściach świata? Kiedy my czekamy, aż zwierzęta przemówią ludzkim głosem, inni wypatrują św. Mikołaja, a jeszcze inni rozmawiają z duchami. To bardzo magiczny czas!

Wizyta Świętego Mikołaja

Noc Wigilijna to czas, w którym święty Mikołaj odwiedza domy, gdzie mieszkają grzeczne dzieci i zostawia im wymarzone prezenty. Cała magia polega na tym, ze mimo słusznej postury, potrafi przecisnąć się przez komin. A do tego zatrzymać czas. Bo jak oblecieć cały świat w jedną noc?

Co się dzieje w Wigilię? Japońskie święto „Toji”

W tym kraju 22 grudnia rozpoczyna się tradycyjne święto zimowe, które nazywa się „Toji”. Trwa przez trzy dni. W tym czasie, nocą, można ponoć zobaczyć „yuzame” czyli letnią zdrów. Komu będzie dane to zobaczyć, może cieszyć się szczęściem i zdrowiem przez cały przyszły rok.

Słowiańskie rytuały

Przekonanie o tym, że właśnie w wigilijną noc zwierzęta mówią ludzkim głosem, pochodzi z wierzeń słowiańskich. Prócz tego część roślin miała magiczne moce uzdrawiające. W tym czasie przeprowadzano również różne rytuały przynoszące szczęście i zdrowie.

W Meksyku duchy przodków

Na terenie Meksyku w noc z 24 na 25 grudnia obchodzi się święto Nochebuena. Wtedy to duchy przodków odwiedzają swoje rodziny. Żyjący więc szykują ofiary, dekorują groby oraz umieszczają świece i kwiaty w całym domu. 

Jak widzisz, coś w tym czasie musi być magicznego, skoro niezależnie od siebie, na wielu krańcach świata, mogą się dziać tak magiczne rzeczy!

 

2 Replies to “Co się dzieje w Wigilię? N jak…Noc Wigilijna czyli okienko nr #15”

  1. Yuzame – letnie co?
    No, patrz, to w tym Meksyku każde święto kojarzy się ze zmarłymi… Fajna kulturka 😀
    P.S. Axel gada codziennie, więc w Wigilię nie zrobi to różnicy 😀 😀 😀 Może dla odmiany Tamaluga się trochę wyciszy? Hmmm…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.