M jak…Mikołaj, czyli okienko nr #14

Kto u ciebie zostawia prezenty świąteczne pod choinką? U jednych to św. Mikołaj, u drugich, Dzieciątko bywają i tacy, którzy wspominają o Dziadku Mrozie. Spotkałam się jeszcze z Aniołkiem oraz co ciekawe, z Diabełkiem. Ten ostatni jednak, zamiast zostawiać podarki, robi psikusy!

Do kogo przychodzi Święty Mikołaj?

Brzuchaty, siwy jegomość ubrany na czerwono, koniecznie z białą, długą brodą prezenty przynosi w większości miejsc na świecie. Ameryka Północna, Kanada i Polska to tylko niektóre z miejsc, gdzie wierzą, że to właśnie dzięki niemu pojawiają się wymarzone rzeczy. Idąc za tradycją, Święty Mikołaj wsiada do sań zaprzężonych w renifery i przenosi się do wszystkich domów grzecznych dzieci, aby tam zostawić coś miłego. 

Prezent od Dzieciątka czy Diabełka?

O tym, że to mały Jezusek zostawia pod choinką czasie Bożego Narodzenia podarki, mówią w niektórych krajach latynoamerykańskich. W samej Hiszpanii to samo Dzieciątko przynosi prezenty, ale dopiero 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Diabełek pojawia się mniej więcej w tym samym czasie, robiąc psikusy niegrzecznym dzieciom.

Krasnal z workiem prezentów

Jultomten – tak nazywa się postać przypominająca krasnala, która w Skandynawii przynosi prezenty na Boże Narodzenie. Mimo małego wzrostu, ma sporo siły i może przynieść nawet najbardziej wyszukane podarki.

Rosyjski Ded Moroz

Dziadek Mróz – pamiętam, jak byłam mała, to właśnie on przynosił mi prezenty pod choinką. Wraz z moim dorastaniem, zmienił się jednak w św. Mikołaja. Dziadek Mróz po dzisiejszy dzień ponoć przynosi prezenty w Rosji, a towarzyszy mu zwykle jego wnuczka, śnieżynka Snegurochka. 

A u ciebie kto przynosi prezenty pod choinką?

3 Replies to “M jak…Mikołaj, czyli okienko nr #14”

  1. Nie wiem. Po prostu się pojawiają. 😀
    Dobra, u mojej mamy był to Gwiazdor. Może to kwestia regionu pochodzenia? U nas Mikołaj.
    Patrzcie, Państwo jakie w Hiszpanii utalentowane niemowlęta. 😀 Dla ciekawostki – tam szopka ma największe znaczenie, większe niż choinka, a ten diabełek to podrzuca niegrzecznym dzieciom węgiel. Do tej pory trzymam kawałek właśnie z Hiszpanii. Na szczęście węgielek symbolizuje też szczęście i dostatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.