D jak…Dzień św. Barbary, czyli okienko nr #4

Dzisiaj Barbórka! Odkąd mieszkam na Górnym Śląsku, a to będzie już prawie 14 lat, 4 grudnia ma zupełnie inny wymiar. To z pewnością nie jest dzień jak co dzień, a wszystko za sprawą ogromnego szacunku dla św. Barbary, patronki wszystkich Górników. Poczytaj, jak u nas celebruje się ten dzień!

Dlaczego święta Barbara jest patronką górników?

Zaczęło się, jak to zazwyczaj bywa, od legendy. Dawno, dawno temu w Nikomedii (dzisiejsza Turcja), mieszkała sobie Barbara, córka pogańskiego kupca. Ojciec nie chciał, aby jego dziecko przeszło na chrześcijaństwo, jednak Barbara była niezłomna. Po chrzcie zaczęto ją prześladować, aż w końcu została schwytana i ścięta przez własnego ojca. Świadkowie podają, że w miejscach, gdzie była więziona, zaczynały dziać się cuda. 

Święta Barbara to symbol siły, odwagi i niezłomności, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dlatego została okrzyknięta patronką górników, którzy codziennie muszą pracować w trudnych warunkach. Część po dzisiejszy dzień modli się do niej przed każdym zjazdem na dół.

Symbole przeplatane muzyką i zabawą

Tylko raz miałam okazję obserwować występ orkiestry górniczej z okazji Barbórki. Górnicy w galowych strojach, w mundurach i specjalnych czapkach, zebrali się w kościele jeszcze przed świtem, gdzie brali udział w mszy świętej. Potem orkiestra przeszła w uroczystym pochodzie do jednej z najstarszych piekarni, gdzie otrzymali chleb, sól i…kieliszek wódki. Następnie przeszli na teren kopalni i tam świętowali.  

Barbórka to przede wszystkim czas uroczystych spotkań w gronie przyjaciół i najbliższych. Jeszcze kilka lat temu na kopalniach odbywały się uroczyste gale z wręczaniem nagród i podziękowań dla najlepszych pracowników. Obecnie od tego już się odchodzi. Żeby nie było, barbórka to nie tylko czas gdy świętują górnicy. Kobiety w tym czasie spotykają się na „babski comber”. Byłam raz, powiem CI, impreza, podczas której nie tylko pośmiejesz się do łez, ale i świetnie pobawisz.

Ciemniejsza strona Barbórki

Jest coś, o czym większość Ślązaków nie mówi wcale, albo szeptem. Jak wiesz, praca na kopalni bywa niebezpieczna. Tak się składa, że około 4 grudnia zwykle dochodzi do wybuchu metanu. Naukowcy mówią o specyficznych warunkach atmosferycznych. Przesądni, że święta Barbara zabiera ze sobą kilku górników do siebie.

Wszystkim górnikom z okazji Barbórki życzę tyle samo wyjazdów, co zjazdów!

 

One Reply to “D jak…Dzień św. Barbary, czyli okienko nr #4”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.