A jak…adwent, czyli okienko nr #1

Od dzisiaj aż do Wigilii wpisy na blogu będą pojawiać się codziennie. Zapraszam cię więc do codziennych odwiedzin, aby otworzyć kolejne wirtualne okienko pełne adwentowych ciekawostek ułożonych w formie świątecznego alfabetu. Dzisiaj dzień pierwszy, czyli A jak…adwent.

fot.mycoffeetime.pl

Skąd nazwa Adwent?

Słowo „adwent” wywodzi się z języka łacińskiego – „adventus”, co oznacza nic innego jak „przyjście”.

Kiedy rozpoczyna się Adwent 2023?

Czas ten obejmuje cztery niedziele przez Bożym Narodzeniem. Stąd też, jak łatwo zauważyć, ze względu na to, że jest świętem ruchomym, może rozpocząć się między 27 listopada a 3 grudnia. W 2023 roku adwentowe odliczanie oficjalnie rozpoczyna się 3 grudnia.

Jaka kawa na Adwent?

Nie byłabym sobą, gdybym nie wtrąciła wątku kawowego. Kilka wieków temu, mnisi z zakonu Kapucynów podczas Wielkiego Postu i Adwentu również, mieli w klasztorze ustalony post ścisły. Na śniadanie pili jedynie ciepłe mleko z odrobiną kawy. Stąd ponoć wzięła się popularna na całym świecie kawa…cappuccino. Ile w tym prawdy? Oceńcie same;)

Adwentowe świece i wianki

Z pewnością w wielu domach, może nawet u ciebie, zabłyśnie adwentowa lampka lub też wieniec z czterema świecami. Każda z nich symbolizuje jedną z czterech adwentowych niedziel. Płomień świecy traktuje się jako symboliczne wprowadzenie do Bożego Narodzenia. 

Jestem ciekawa, czy masz swoje tradycje związane z Adwentem. Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

3 Replies to “A jak…adwent, czyli okienko nr #1”

  1. Wątek kawowy u mnichów bardzo ciekawy! Co do tradycji, lubię robić np. wianki adwentowe i znaleźć chwilę na refleksję w przedświątecznej gonitwie. 🙂

  2. A ja akurat wyjechałam na weekend i pierwsze okienko swojego kalendarza zjem w niedzielę. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.