Kawa na lato. Nie wszystkim się to spodoba!

Barista też człowiek i kiedy poprosisz o konkretne rodzaje kawy, może się obrazić. Espresso z kostkami lodu…serio? Kawa z gałką lodów waniliowych – to profanacja! A jednak, to jedne z najbardziej popularnych kombinacji w upalne dni. Oto jak możesz zrobić je w domu!

sroda z kawa

Za oknem żar leje się z nieba. Zdecydowanie chętniej niż w pozostałe miesiące w roku, sięgamy po napoje chłodzące. Kawa teoretycznie musi dostosować się do tych warunków, oferując swoje nieco chłodniejsze oblicze. Co nie do końca może się podobać. 

Deser z kawą

Zacznijmy od kawy na zimno, która podawana jest z zaskakującą rozrzutnością kaloryczną w wielu restauracjach. To właśnie te ładnie wyglądające szklanki ze spienionym mlekiem, dużą ilością cukru, bitą śmietaną i słodkimi sosami. Do tego dodane podwójne espresso. I jest deser z kawą. Są tacy, którzy uwielbiają takie kawowe wynalazki, jednak ja od nich stronię. Zdecydowanie bardziej, od rozmokłej bitej śmietany w mleku, wolę zjeść dobre ciacho i popić espresso. Bilans kaloryczny będzie właściwie taki sam.

Kawa z gałką lodów waniliowych

Caffe affogato – tak poprawnie nazywa się ten rodzaj kawy. Jest to najczęściej podwójne espresso podane w małej filiżance, z gałką lodów waniliowych w środku. Jak je wykonać w domu?

Potrzebujesz:

  • podwójną porcję espresso
  • lody waniliowe, wybierz te najlepszej jakości

Wykonanie:

Do małej filiżanki albo pucharka wlewasz espresso a następnie porcję lodów waniliowych. Wypij od razu, bo lody się topią bardzo szybko!

Espresso z kostkami lodu?

No dobra. Ponoć żaden szanujący się barista nie dorzuci do świeżo zaparzonego, aromatycznego espresso, kostek lodu. To tak, jakbyś do zupy pomidorowej dodała lód i powiedziała, że to chłodnik. No profanacja;)

Ale, to nie do końca tak. W upalne dni, chcąc wypić kawę, możesz pokusić się o zrobienie espresso i dorzucenie tam kilku kostek lodu. Smakuje trochę jak rozcieńczona, leka kawa. Sama spróbowałam to raz i nie mam zamiaru już wracać, jednak espresso z kostkami lodu ma swoich zwolenników.

Potrzebujesz:

  • podwójną porcję espresso
  • kostki lodu

Wykonanie: 

Do wysokiej szklanki wlewasz świeżo zaparzone, podwójne espresso, dodajesz kilka kostek lodu. 

Tip:

Dzień wcześniej zrób kostki lodu nie z wody, a z mocnego espresso właśnie. Dzięki temu o poranku możesz zapewnić sobie prawdziwego kopa energetycznego. Wrzuć kilka kostek do pół szklanki mleka i ciesz się chłodnym wydaniem kofeiny.

I na koniec…

W kawie najważniejsza jest…kawa. I twoje kubki smakowe. Jedni lubią mieszanki arabiki z owocowymi posmakami, inni z przewagą ziemistej robusty. Nie jest prawdą, że najlepsza kawa to ta najdroższa. Najlepsza to ta, która ci smakuje. Cała reszta to tylko kombinacja różnych dodatków!

5 Replies to “Kawa na lato. Nie wszystkim się to spodoba!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.