Większość ludzi w przestrzeni internetowej już dawno przestała czytać. Zamiast przyjmować tekst w całości, raczej skanuje poszczególne akapity i wychwytuje najważniejsze informacje. Jednak z drugiej strony — długość tekstu ma wpływ na pozycjonowanie w wynikach Google. Jak więc jest z tymi tekstami?
Nikt z nas nie lubi długich tekstów…
Z wyjątkiem Google. Algorytmy działają w ten sposób, że jeżeli użytkownik spędza na określonej stronie dłuższą chwilę, to znaczy, że znalazł wartościowe informacje. Tym samym strona zyskuje więcej punktów w rankingu. W przypadku bloga najczęściej to zajmujący tekst, który zmusza do pozostania czytelnika w konkretnym miejscu na dłużej.
Jak długi powinien być tekst? Ostatnie rekomendacje, z jakimi się spotkałam, to 3000 zzs (znaków ze spacją). Nie trzymaj się jednak tego kurczowo z jednego prostego powodu — to wszystko się zmienia i to w bardzo szybki sposób. Działaj w myśl zasady, że lepiej pisać na temat, niż lać wodę o niczym.
Za krótkie? Nie za dobre
Blog to przestrzeń w Internecie, która z definicji nastawiona jest na słowa. (wyjątek stanowią blogi fotograficzne, gdzie tekst jest jedynie uzupełnieniem obrazu). Mogą być ubrane w rymy (blogi z wierszami), w opowieści (blogi z tekstami autorskimi) albo w recenzje czy też zwykłe gadu-gadu. Z pewnością jednak blogi nie są tożsame z pisaniem postów w innych popularnych mediach społecznościowych. Inaczej wszak piszesz na Instagrama czy Facebooka, a zupełnie inaczej na autorską stronę.
Zobacz również: Forma tekstu na bloga – czy znasz podstawową strukturę?
Ograniczając słowa w postach na Instagram, działasz tylko na swoją korzyść. Robiąc to samo we wpisie na blogu, sprawiasz, że staje się pustawy. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że ludzie nie lubią pisać. I może dlatego tak ogromną popularnością cieszył się kiedyś właśnie Instagram?
Wpisy na bloga mają być wystarczające. Z jednej strony wyczerpujące temat, z drugiej, nienudzące odbiorcy. Jeżeli w tekście pojawia się nuda — skończ. I zacznij pisać na inny temat;)
Nie jest łatwo znaleźć złoty środek.
Trzeba znaleźć złoty środek, co jak się okazuje, wcale łatwe nie jest.
To wszystko zależy. Czasem niektore teksty wydają mi się za długie, a potem jakis jeszcze długi czytam i czytam i wydaje mi się, że jeszcze bym mogła czytać. 😉
Blog od 10 lat, od kiedy go prowadzę kojarzy mi się z pisaniem od serca, bez żadnych narzuconych ram i zasad. To mój drugi „dom” i kto chce to wpada 🙂
Preferuje krótkie a za to konkretne w swych informacjach 🙂
Nie muszą być długie, moim zdaniem powinny być ciekawe.
Chyba dużo zależy od.. tematu wpisu i jego złożoności. Dużo krótkich wpisów mam za sobą, ale pojwaiły się i takie długie – bo wymagał tego temat. Wiadomo, że wpisy krótkie szybciej się wchłania, ale to chyba styl i temat urzymają uwagę czytelnika. 🙂
Pozdrawiam!
Na IG moje posty są raczej krótkie, ale na blogu staram się zawrzeć w tekście swoje emocje i czasem różnie bywa z długością. 😉
Ciekawy temat. 🙂
Przede wszystkim cieszę się, że Cię odnalazłam, bo długi czas bylam nieobecna, takie skomplikowane koleje losu, no, ale jestem już. Co do długości bloga, cóż, zależy o czym się pisze, generalnie ludzie dzisiaj nie lubią długich tekstów, ale niekiedy nie można skracać ponad miarę.Na pewno warto wyrzucać niepotrzebne słowa.
Pozdrawiam majowo:)