Jak pisać dobre teksty na bloga? Ważna jest forma!

Dzisiaj będzie o fundamentach pisania tekstu na bloga. Tak jak nie zbudujesz domu na grząskim terenie, tak i tekstu na bloga, bez solidnej konstrukcji. A ta jest powszechnie znana, choć niekoniecznie stosowana – wstęp, rozwinięcie, zakończenie. I zanim zaczniesz ziewać z nudów, zastanów się, czy nie popełniasz tych błędów!

blogowe know how

Pomyślałam ostatnio, że warto przypomnieć podstawy. I chociaż kiedyś się obruszałam, gdy ktoś mówił o takich pozornych oczywistościach, to teraz już wiem, że takie rzeczy zwyczajnie warto przypominać. Jak pisać dobre teksty na bloga?

Wstęp, czyli zajawka o czym to będzie

Konstrukcja wstęp — rozwinięcie – zakończenie przywołuje na myśl radosne czasy podstawówki. To właśnie wtedy, przy okazji uczenia się pisania wypracowań, dostajesz schemat i… w dorosłym pisaniu niekoniecznie z niego korzystasz. A szkoda, bo dzięki temu czytelnik wie, czego się spodziewać po tekście. I ty jako twórca, trzymasz się z góry przyjętych ram. I jeżeli zastanawiasz się jak pisać dobre teksty na bloga, to raczej się tego trzymaj.

Wstęp, tzw. lead, nie powinien mieć więcej niż 250 – 350 zzs (znaków ze spacją). Prócz zwartej formy i nakreślenia, o czym będzie tekst, powinien mieć tzw. haczyk, czyli coś, co przyciągnie czytelnika i skusi go do przeczytania całej reszty. Wyobraź sobie, że tekst, który piszesz to nieznana planeta, na której masz wylądować. Wstęp to taki mini przewodnik po atrakcjach, które masz zobaczyć podczas tej wycieczki.

Jak pisać dobre teksty na bloga? Rozwinięcie tematu!

Przyjmijmy, że wylądowałaś na tej planecie — rozglądasz się wokół i zastanawiasz, w którą stronę pójść. Taką właśnie rolę pełnią śródtytuły — nagłówki. W jednolitym tekście one nie tylko odpowiadają za “oddech” między akapitami, ale też pozwalają szybko zorientować się, o czym właściwie jest ten tekst. Rozwinięcie tematu to miejsce, gdzie możesz się rozpisać, poruszając wszystko to, co chciałaś przekazać. Nie ma tu ograniczeń ilościowych, o ile posłuchasz zdrowego rozsądku. I obowiązkowo, stosuj śródtytuły. Pomagają nie tylko wizualnie.

Zobacz również: Czy social media bloga to podstawa?

Zakończenie – pomachajmy na do widzenia!

Idąc za wiedzą nabytą w szkole podstawowej i średniej, zakończenie jest momentem, gdy najlepiej podsumować wszystko to, o czym pisało się powyżej. Z reguły nie zajmuje ono więcej niż dwa akapity. Pamiętaj jednak, aby unikać powtarzania tego wszystkiego, co było zamieszczone w rozwinięciu. Zakończenie to fajny moment, aby ująć temat z szerszej perspektywy — tak jakbyś wyleciała już z planety, którą zwiedzałaś, i teraz machasz jej na do widzenia.

Jak pisać dobre teksty na bloga? Wiem, że w teorii to wszystko wygląda jasno i klarownie, a gdy przychodzi do działania, bywa już różnie. Trzymam kciuki za jak najlepsze twoje teksty!

4 Replies to “Jak pisać dobre teksty na bloga? Ważna jest forma!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.