Czy sprawy sądowe można załatwić przez internet?

Ubiegłe lata pokazały, że wiele spraw, które kiedyś wydawały się niemożliwe do zrobienia przez internet, da się wykonać. Czy to praca biurowa, czy zakupy z powodzeniem można zrobić zdalnie. Podobnie jest, jak się okazuje, z sądami. O co chodzi konkretnie?

Coraz więcej kancelarii prawnych specjalizuje się w zgłaszaniu pozwu do sądu przez internet. Polega to mniej więcej na tym, że w pierwszej kolejności wypełniamy formularz kontaktowy. Następnie pracownik kancelarii kontaktuje się z osobą wypełniającą wniosek w celu przygotowania tzw. e-pozwu. Następnie to kancelaria zgłasza w imieniu wnioskodawcy sprawę do sądu. Ten rozpatruje sprawę, a po ogłoszeniu wyroku, kancelaria powiadamia cię o wyniku sprawy.

Ile to kosztuje?

W przypadku nakazu zapłaty, opłata wynosi niecałe półtorej procenta od całości kwoty plus opłaty skarbowe w wysokości 19,99. Większość spraw wygranych i tak opłaca dłużnik. W przypadku egzekucji komorniczej, opłaty są niewielkie. Warto jednak mieć świadomość, że każda kancelaria może mieć swoje własne, indywidualne cenniki. Zapoznaj się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy. Powyższe dane pochodzą ze strony e-sad.info.pl

Pozew w formie e-sądu dobrze spisuje się również w przypadku dociekania swoich wierzytelności od dłużników zalegających z zapłatą za faktury.