Wystrój okna – co mówi o właścicielu?

Wystrój okna ma znaczenie. Czy nam się to podoba, czy też nie, okna mają duży wpływ na całe wnętrze. Wiele lat temu marzyłam, aby mieć dom z oknami do ziemi, aby wpływało tam jak najwięcej światła dziennego. Potem odkryłam koszty ogrzewania i…trochę mi się odmieniło. Jednak to, w jaki sposób masz zaaranżowane okna, może również wiele powiedzieć o tobie!

Ciężkie zasłony i firany

Wyobraź sobie, że wchodzisz do wnętrza, w którym okna są udekorowane mocno drapowanymi firanami, koniecznie z tłoczonym ornamentem. Albo też z haftowanymi motywami, które prezentują się doskonale, jednak tworzą osobliwy klimat. W takim miejscu ręcznie haftowane poduszki i drewniany okrągły stolik z białym obrusem to must have. I porcelanowe filiżanki rzecz jasna. 

Zawsze czułam się dziwnie w takich wnętrzach. Tak jakby te ciężkie zasłony, obowiązkowe tapety oraz firany przytłaczały mnie swoją wspaniałością wzorów i barw. Oczywiście odsłonięcie okna, aby wpuścić trochę światła, zazwyczaj było niemożliwe. Jednak są tacy, którzy właśnie w takich warunkach odczuwają największy spokój i komfort.

Rolety plisowane

To obrót o 180 stopni. Wnętrza, gdzie ramy okienne są całkowicie odsłonięte, budzą skrajne emocje. Dla jednych to puste miejsca koniecznie do wypełnienia firanami, dla innych właśnie najlepsza oprawa dla okna. Już dawno minęły czasy, kiedy rolety były jedynie w kilku kolorach i najczęściej zrywały się po jednym roku. Teraz możemy wybierać wśród całej gamy kolorów i barw, nawet przesyłając swoje własne zdjęcia do druku.

Rolety plisowane na wymiar to świetne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Znam i takie osoby, które mimo posiadanych firan, dodatkowo zakładają również właśnie rolety. Najczęściej robią to w obronie przed ciekawskimi sąsiadami. Co więcej, rolety czy plisy stają się ozdobą wnętrza przez samą swoją obecność. W dobie rosnących cen za ogrzewanie dużym popytem cieszą się również rolety termoizolacyjne, które prócz ochrony przed słońcem czy spojrzeniami, minimalizują utratę ciepła wewnątrz pomieszczenia. 

Wybór pośredni

Rolety to świetna rzecz, którą używam w swoim mieszkaniu i zapewne zamontuję również w swoim nowym domu. Jednak takie gołe okna u mnie jednak wizualnie lekko szpecą. Dlatego też wybieram model pośredni — mam zamontowane plisy, ale i powieszone zasłony. Te ostatnie sprawiają, że wnętrze jest zwyczajnie bardziej przytulne.