Między literami Cate Clayborn

Dzisiaj literatura lekka i przyjemna. Obyczajówka z gatunku takich, które czytasz po męczącym dniu albo w ramach relaksu. Historia miłosna graficzki i geniusza matematycznego. Połączyły ich znaki, a właściwie litery na jego zaproszeniach ślubnych…

zaczytany weekend

Książkę „Między literami” Kate Clayborn zamówiłam z popularnej księgarni internetowej. Potrzebowałam czegoś niewymagającego. I już na wstępie powiem, że to właśnie otrzymałam. 

Historia dzieje się w Nowym Jorku

Wzięta graficzka, Meg Mackworth, specjalizująca się w kaligrafii, rozwija swoją karierę. Pracuje w studio prowadzone przez jej dobrą znajomą. Artystka robi przede wszystkim ślubną papeterie — od zaproszeń, przez listę gości a kończąc na podziękowaniach. I zarabia na tym całkiem nieźle. W życiu uczuciowym i relacjach z przyjaciółką nie idzie jej już tak dobrze. 

Kolejna idealna para, nowe zlecenie z motywem ze „Snu nocy letniej” Szekspira. Problem w tym, że Meg we wszystko trochę bezwiednie, wplata pewien słowny szyfr, który jest niedostępny dla większości ludzi. W sobie tylko znanym kodzie lokuje tam słowo „pomyłka”, bo kompletnie nie widzi Reida i jego narzeczonej jako pary małżeńskiej. 

Rok później, niedoszły jak się okazuje, pan młody przychodzi do Meg i pyta wprost — skąd wiedziałaś? Może jej zniszczyć karierę. Może ją oskarżyć. Ale, jak to w obyczajówkach bywa, może też w niej się zakochać. 

Wyłapałam kilka niuansów

Nie byłabym sobą, gdyby nie doczepiła się kilku rzeczy. Ktoś tu przeoczył kilka scen, być może zawiniła redakcja tekstu, a może przez tłumaczenie tak kiepsko wyszło? Kilka stron na samym początku wprowadza zamieszanie. Wiemy, że bohaterka wspomina wydarzenia z przeszłości, jednak narracja nieumiejętnie wplata je w teraźniejszość i czytelnik w pewnym momencie nie wie, co było kiedyś, a co obecnie. 

W innej scenie napisane jest, jak bohaterka widzi napiętą twarz mężczyzny, mimo że ten stoi odwrócony do niej plecami. I takich potknięć jest sporo, ale wyłapie je tylko uważny czytelnik, albo czepialski. Jak ja;P No i wątek kryminalny wyskoczył jak przysłowiowy „królik z kapelusza”. Szkoda, że nie został wcześniej zaakcentowany, wyszłoby wtedy bardziej wiarygodnie. 

Podsumowując

To przyjemna opowieść, gdzie litery podskakują między bohaterami, a czasem nawet zalewają całą przestrzeń. Wątek liternictwa ciekawy, nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo czcionka wpływa na indywidualny odbiór tekstu. Jednym słowem – fajna. Tyle i aż tyle. 

 

Książka „Między literami” Kate Clayborn to nowość z księgarni taniaksiazka.pl

 

*wpis powstał przy współpracy z księgarnią taniaksiazka.pl

5 Replies to “Między literami Cate Clayborn”

  1. Robiłam coś takiego przez chwilę. A dokładniej winietki na rocznicę ślubu mojego wykładowcy. Dawno i nieprawda. Meg, powiadasz, to mi bardzo pasuje do Meg Ryan, gdyby zechcieli sfilmować. Ale pewnie nie zechcą. Zresztą, ona wówczas powinna być właścicielką małej księgarenki, a on… dużej księgarni. Czy coś… Na upartego literki też można tam wcisnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.