Windykacja od podszewki, czyli, co robią kancelarie prawne?

W poprzedniej firmie, w której pracowałam kilka lat temu, była taka nieprzyjemna sytuacja. Pani prezes innego przedsiębiorstwa osobiście zamówiła identyfikację wizualną dla swojej marki. Kiedy wszystko było już gotowe, wystawiłam FV z tego tytułu. I zaczęły się problemy…

Minął czas zapłaty, a pieniędzy nie ma. Dzwoniłam raz i drugi, ale zbywano mnie niczym. W końcu doszło do nieprzyjemnej wymiany zdań, a potem sprawa poszła do windykacji. Pieniądze wpłynęły w kilka dni. Jak oni to robią?

Krok pierwszy — windykacja miękka 

Statystyki jasno pokazują, że większość, bo aż 75% spraw kończy się właśnie polubownym dogadaniem się. Kancelaria w pierwszej kolejności próbuje nawiązać kontakt z dłużnikiem na wszystkie sposoby. Jeżeli nie działa droga telefoniczna, często pracownicy wybierają się w teren i jadą spotkać się osobiście. Mimo tego, co pokazują filmy i seriale, nie uciekają się do gróźb ani nieuczciwych praktyk. Starają się dojść do porozumienia. Jeżeli to nie działa, pora na…

Windykacja twarda

Jeżeli metody polubowne zawodzą, pora na drogę sądową. Dobrze więc oddać swoje sprawy windykacyjne kancelarii, która ma w swoim zakresie również reprezentowanie przed sądem. Szybko napiszą i złożą pozew oraz zajmą się minimalizacją kosztów. Zrobią wszystko, co w ich mocy, by jak najlepiej usprawnić całą procedurę. 

Samodzielna windykacja?

Teoretycznie oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zająć się dochodzeniem należności. Jednak, jak było widać na moim przykładzie, jest ona skrajnie nieskuteczna. Zupełnie inaczej zachowuje się dłużnik, gdy ma przed sobą przedstawiciela firmy, której jest winien pieniądze, a inaczej, gdy prawnika. Jeżeli na dodatek zobaczy pozew, trzy razy się zastanowi, czy kolejna rozprawa w sądzie jest mu potrzebna. I najpewniej odda zaległe pieniądze. 

Firma windykacyjna

Nigdy nie obieca ci, że na 100% załatwi daną sprawę. Powie raczej, że dopełni wszelkich starań, aby dopiąć swego. Wybierz taką, która ma silne zaplecze prawnicze i doświadczenie na rynku. Weź również pod uwagę, że takie działania mogą ciągnąć się dłuższy czas. Jednak to jest o wiele lepsze, niż brak zapłaty za daną fakturę, czyż nie? 

O całej procedurze dowiedziałam się, szukając informacji na stornie www.aif.com.pl/windykacja/ – jednej z najlepiej działających firm windykacyjnych we Wrocławiu.