Jak zrobić logo na bloga #3

Było już o tym, co powinno zawierać logo, wspomniałam o aspekcie kolorystycznym i wizualnym. Dzisiaj pokażę Ci dwa programy, które moim zdaniem wystarczą, by zaprojektować swoje własne logo. Ciekawa? Czytaj dalej!

O tym, co powinno zawierać twoje nowe logo…

pisałam we wcześniejszych wpisach z tego cyklu. Bez tych podstaw ciężko będzie Ci konstruktywnie podejść do tematu. Zobacz zatem: Jak zrobić logo na bloga #1 i #2. Jeżeli masz już tę wiedzę, teraz pora na ukoronowanie twojej twórczej pracy – czas przenieść projekty wstępne na komputer. Sama dobrze wiem, że nie jest to proste. Dlatego też, jeżeli dysponujesz odpowiednimi funduszami, warto zastanowić się nad zleceniem tego profesjonalnemu grafikowi. Jeżeli jednak chcesz, by to był tylko i wyłącznie Twój projekt, podpowiem Ci dwa najbardziej intuicyjne moim zdaniem programy do tworzenia grafik…i nie tylko.

Canva – program do wszystkiego z małym haczykiem…

Nie ma chyba blogera, który by nie korzystał z tego prawdziwego graficznego kombajnu jakim jest Canva. Można tam zaprojektować wszystko – od plakatów, przez ikonografikę, grafikę na bloga aż na logo kończąc. Do wyboru mamy dwie wersje – bezpłatna, z całkiem niezłym zasobem zdjęć, fontów i szablonów, a także premium, z jeszcze większą ilością zdjęć i narzędzi.

Bardzo intuicyjny interfejs sprawia, że nawet największy laik poradzi sobie z obsługą menu. Można korzystać zarówno ze swoich plików, jak i tych zawartych w bazie. W kilku prostych krokach z powodzeniem zaprojektujesz swoje własne logo. Ograniczać Cię będzie tylko wyobraźnia;)

I przyznam, że nic nie miałabym do tego programu, gdyby nie pewien fakt- w sieci pojawiły się swego czasu informacje mówiące o tym, że jeżeli zrobisz logo w programie Canva, to wybacz, ale nie możesz go używać do celów komercyjnych. To jednak tylko uproszczenie.

Pogrzebałam trochę głębiej i trafiłam na fajny wpis na blogu Pauliny Szczpańskiej – po całość odsyłam tu. Streszczając, logo zaprojektowane w Canvie, idąc za licencją, może być użyte niewyłączne w przypadku, gdy do jego wykonania są wykorzystane: podstawowe kształty, linie, darmowe fonty, gotowe szablony wraz z użytymi w nich elementami.  Niewyłączne, czyli nie ma gwarancji unikalności – każdy może zrobić podobne w swoim projekcie. W logo nie mogą również być wykorzystane żadne zdjęcia z darmowego banku zdjęć Canva.

Czyli…da się, ale jeżeli chcesz zastrzec swoje logo jako znak towarowy, to grafika musi być zrobiona samodzielnie w profesjonalnym programie graficznym lub u grafika.

Jeżeli więc nie gotowe szablony, to może program graficzny…

PhotoScape X

Pracuję już z nim trochę i raz po raz odkrywam, że ten program, nawet w wersji bezpłatnej, czyli lekko okrojonej, ma całe morze funkcji, które mogą się przydać nie tylko przy obróbce zdjęć, ale właśnie przy projektowaniu własnej grafiki.

Interfejs w języku angielskim, jednak to chyba nie powinno stanowić problemu. Może nie jest tak intuicyjny jak wyżej wspomniany program. No i nie ma gotowych szablonów, z których można korzystać, bądź też się zainspirować. Niemniej jednak, zawsze jest to jakaś alternatywa. I pole do popisu dla Twojej twórczej wizji loga.

Oto moje propozycje. Zdaję sobie sprawę, że mogą być nieco okrojone- w internecie mamy całą masę podobnych do siebie programów. Niemniej jednak, z tych korzystam i mogę polecić z czystym sumieniem!

A Ty gdzie zrobiłaś swoje logo? Może podpowiesz jeszcze jakiś inny sprawdzony program?

 

7 Replies to “Jak zrobić logo na bloga #3”

  1. Ja mam po prostu zdjęcie które zostało przerobione w Photoshopie co jest w sumie dziwnie bo z zawodu jestem grafikiem i bym mogła coś ciekawego wymysciec. W photoscapie sporo pracowałam swego czasu. Pozdrawiam

  2. Na potrzeby bloga rzeczywiście te programy wystarczą, ale jeśli chcemy mieć grafikę wektorową, która się potem przydaje przy produkcji gadżetów czy w druku, to jednak warto sięgnąć do bardziej skomplikowanych programów. Wszystko zależy od tego, co kto do czego potrzebuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.