Ochrona przede wszystkim!

Szacuje się, że ponad 60% wypadków w pracy można by uniknąć, gdyby tylko postępowano zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa i higieny pracy. I chociaż w wielu przypadkach przepisy te są kompletnie nieżyciowe, to z założenia mają chronić pracownika przed ewentualnymi wypadkami. Jednym z takich przykazań jest noszenie obuwia ochronnego w konkretnych zawodach i na pewnych stanowiskach. Dlaczego to takie ważne?

Buty robocze chronią…

I kropka. Jeżeli wykonujemy pracę w warunkach, które wymagają ich noszenia, powinniśmy bezwzględnie wykonać to polecenie. Przede wszystkim dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Jedną z moich pierwszych prac na studiach, była praca na magazynie – pakowanie materiałów reklamowych i innych. I choć pozornie nie mieliśmy żadnych warunków szkodliwych które wskazywałyby na konieczność noszenia topornych trzewików, to jednak nikt bez nich na nogach nie został wpuszczony na halę. Bo buty robocze chronią. A licho nie śpi. 

…są też warunkiem niezbędnym do odszkodowania

W internecie, na forach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy pełno jest wpisów typu „pracownikowi spadł na stopę ciężki element, ze względu na brak wymaganego obuwia, odmówiono wypłaty odszkodowania.”. Niestety, powszechna maksyma o tym, że nieznajomość prawa szkodzi wciąż działa. A niestosowanie się do wymaganych wytycznych może skutkować nie tylko utratą zdrowia lub życia ale i długą walką z ubezpieczycielem.

Nie takie buty straszne…

Jak o nich opowiadają. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przede wszystkim muszą być dostosowane do charakteru wykonywanej pracy. Osoba pracująca na magazynie będzie miała inne obuwie robocze niż pracownik spawający rurym czy wykonujący inną ciężką fizyczną pracę. Muszą być również dostosowane do warunków atmosferycznych tak, aby pracownik był z jednej strony chroniony przed zimnem, a z drugiej strony by nie przegrzewały latem.

Poza tym już dawno minęły czasy, w których buty robocze były ciężkimi trzewikami, w których noga po całym dniu była zmęczona. Coraz więcej firm na rynku, przy wytwarzaniu obuwia stosuje świetne jakościowo materiały, które sprawiają, że stopa się nie poci, a całość nie dość że jest wygodna, to jeszcze wizualnie wygląda świetnie. Jedną z takich firm jest Ares z Krakowa. Tam prócz fachowego doradztwa, znajdziemy bardzo szeroki wybór butów roboczych na każde stanowisko – od ochrony głowy, przez ubrania ochronne a na obuwiu kończąc. Firma oferuje również ogromy wybór akcesoriów związanych z BHP. 

Stara maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ja dopowiem, że lepiej chronić, niż potem żałować. Obuwie ochronne, podobnie jak i kaski czy odzież, powinna być najwyższej jakości, bo ona ma za zadanie chronić najwyższą wartość jaką ma pracownik, jego własne życie. Co więcej odzież ta jest świetnej jakości i atrakcyjna wizualnie. Nic, tylko nosić!