Nowy trend? korzystanie z usług firmy sprzątającej

Czytałam gdzieś ostatnio artykuł dowodzący, że coraz więcej z nas, Polaków, decyduje się na skorzystanie z usług firmy sprzątającej. Patrząc na przekrój demograficzny, nie ma reguły- zamawiają i starsi i mocno zabiegani młodsi, którzy nie mają po prostu czasu na zajmowanie się czymś tak prozaicznym jak mycie okien. Czy ten nowy trend się faktycznie opłaca?

modaitrendy

Aby odpowiedzieć na to pytanie…

trzeba sobie uczciwie, przed samym sobą określić cenę naszej pracy. Weźmy poświęcony czas i to co tracimy, gdy zasuwamy z mopem czy ścierką. Zdaję sobie sprawę, że są ludzie którzy po prostu lubią sprzątać i sprawia im to przyjemność. To również wyceńmy i odejmijmy od wartości uzyskanej z pierwszej zmiennej. I co, ile wyszło?

Dawno minęły czasy, gdy firma sprzątająca kojarzyła się jedynie z działaniem w wielkich biurowcach. Chociaż jeżeli wierzyć artykułom znalezionym w Internecie, to tam właśnie zarabia najlepiej. Klienci indywidualni, choć stanowiący wciąż mniejszość, sukcesywnie rosną. Kto to? Statystyki podają, że zarówno single jak i duże rodziny- zapracowani, zabiegani, którzy wolą czas w domu poświęcić na relaks i odpoczynek a nie sprzątanie.

Do tej grupy należą również osoby kończące duży remont mieszkania lub domu. Wtedy taka firma ze specjalistycznym sprzętem szybciej i sprawniej doprowadzi do porządku każdą, nawet najbardziej zakurzoną przestrzeń. Znajoma z kolei zamówiła usługi takiej firmy, gdy kupiła mieszkanie z rynku wtórnego. Chciała mieć pewność, że wchodzi do sterylnie czystych wnętrz.

Na co zwrócić uwagę

gdy decydujemy się na usługi sprzątające? Przede wszystkim dokładnie określmy zakres czynności – czyli to, co ma być posprzątane. Mając już takie informacje, każda dobra firma dokona indywidualnej wyceny. To nic nie kosztuje, a daje nam solidną podstawę do podjęcia decyzji o ewentualnym zamówieni usługi.

Co jeszcze? Można zapytać również o rodzaj chemii która jest używana do sprzątania, konkretne sprzęty i akcesoria. Warto też uczulić na newralgiczne punkty naszych czterech kątów- marmurowa wanna czy sofa z prawdziwej skóry. Pewne powierzchnie wymagają specjalnej troski….

Dobrym pomysłem jest również spisanie wszystkich oczekiwań w formie umowy. Tak, zwykłej umowy, zawieranej między zleceniodawcą a firmą sprzątającą. Ktoś może powiedzieć, że sprowadzanie tak prozaicznej czynności jak sprzątanie do rangi paragrafów w umowie to chyba za wiele. Jak się jednak domyślacie, pozornie nic nie znacząca umowa jest zabezpieczeniem należytego wykonania zlecenia. Dla obu stron.

Jesteśmy coraz częściej zabiegani, a z drugiej strony, coraz bardziej cenimy wolny czas. Myślę więc, że ten trend nie jest tylko chwilowym kaprysem. Być może za kilka lat będzie tak samo powszechny jak dzisiaj zamawianie pizzy czy opiekunki do dziecka?

* pisząc ten tekst inspirowałam się danymi z www.sprzataniedeluxe.pl – firmy zajmującej się usługami sprzątającymi we Wrocławiu i okolicach.