Zgadnij kto Chris McGeorge

Swego czasu Zgadnij kto Chrisa McGregora była w sieci bardzo popularna. Można było o niej poczytać na książkowych blogach i instabookach. Zaintrygowała mnie na tyle, że gdy zobaczyłam ją na półce w bibliotece, sięgnęłam po nią bez wahania. Czy było warto? Już Wam o tym opowiadam!

W wieku 11 lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę kryminalną związaną z nagłą śmiercią swojego nauczyciela matematyki. Dzięki temu zyskuje przydomek „Mały detektyw” a w gratisie sławę, pieniądze, dochodowy zawód i…wizyty u psychoterapeuty. Alkohol, narkotyki i inne używki są tylko subtelnym dodatkiem.

25 lat później budzi się w pokoju hotelowym. Nie jest to jednak miły poranek – prócz potwornego kaca doskwiera mu fakt, że jest…przykuty kajdankami do łóżka. A wokół niego budzi się po kolei 5 osób. Jedna z nich zabiła ważną dla Shepparda osobę. Jeżeli w ciągu 3 godzin nie dowie się która to osoba, wszyscy zginą…

Zgadnij kto Chrisa McGeorga to debiut. Kiedy przez ten pryzmat patrzy się na tą książkę, można powiedzieć…wow! Autor serwuje nam bardzo ciekawą historię, która intryguje już od pierwszych stron. Motywy z przeszłości głównego bohatera przeplatają się z teraźniejszością sprawiając, że narracja jest niejako dwutorowa. Do tego czytelnik krok po kroku odkrywa poszczególne elementy układanki, aż w końcu widzi logiczną całość….

Jak się czytało? Szybko. Jednak mam wrażenie że Autor trochę przekombinował. Nie chcąc zdradzić szczegółów powiem tylko, że tam, gdzie wydaje się, że powinien być koniec historii jest kolejne „bum”…a potem jeszcze jedno… W fabułę wplecione zostały różne wątki z życia głównego bohatera- mające go niejako usprawiedliwić albo wyjaśnić dlaczego to co go spotkało musiało wyglądać w takiej formie. Dla mnie jednak te wstawki z przeszłości były lekko nużące – i bez nich książka byłaby zrozumiała, a nabrałaby większej fabularnej lekkości. Jak na debiut to bardzo przyzwoita książka.

Myślę że o tym Autorze usłyszymy. Potencjał jest!  

Książkę tą zgłaszam do wyzwania czytelniczego u miros-de-carti.blogspot.com w kategorii „książka w której zamordowano co najmniej trzy osoby” (8)

29 Replies to “Zgadnij kto Chris McGeorge”

    1. Ech, do twórczości Chrisitie to nawet nie dosięga- inna jakość tekstu, inny styl, inne…wszystko. Co tu dużo mówić- genialna Christie jest tylko jedna;)

  1. No wypisz, wymaluj moja recenzja „Central Park”. To znaczy w sporej części. Nawet z tym podwójnym bum. Chyba lubimy takie klimaty. 🙂

  2. Ukłon ode mnie, że dajesz szansę debiutantom. Ja też to robię i wydaje mi się, że to cenny sposób na poznawanie co w gatunku piszczy, po kim możemy się spodziewać w przyszłości czegoś ciekawego i też wspierania ludzi „bez wydawniczych pleców”, którzy dopiero zaczynają, a mogą mieć sporo naprawdę fajnych rzeczy do powiedzenia! Każdy był kiedyś debiutantem! 😉
    PS Baaardzo podoba mi się zakończenie Twojej recenzji w sensie ta część o wyzwaniu. Aż parsknęłam śmiechem na taką formę kategorii „książka w której zamordowano co najmniej trzy osoby”. 😀 Punkt dla autorki wyzwania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.