Jak świętować Dzień Babci i Dziadka?

Babcia i Dziadek to szczególne osoby w życiu każdego dziecka. W miarę dorastania relacje z nimi, mimo że ulegają pewnym zmianom, to wciąż są wyjątkowo silne i bliskie. Nic więc dziwnego, że dbamy o swoich dziadków na co dzień, ale także staramy się docenić ich dobroć okazując wdzięczność również podczas corocznych Dni Babci i Dziadka. 

21 i 22 stycznia to dwa ważne dni w ciągu każdego roku, które warto poświęcić ukochanym babciom oraz dziadkom, by na ich twarzach pojawiły się uśmiechy i wzruszenie. Jak świętować Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Babci i Dziadka – od czego się zaczęło?

Babcia i Dziadek pełnią ważną rolę w życiu i funkcjonowaniu każdej rodziny. Stanowią bowiem niewysłowione oparcie i dają poczucie bezpieczeństwa, przynależności i ciepła rodzinnego. Od najmłodszych lat każde dziecko ceni swoich dziadków za opiekuńczość, przekazywane mądrości i nauki, a także wspólnie spędzany czas. Kilkadziesiąt lat temu właśnie te przesłanki stały się inspiracją dla powstania pomysłu stworzenia Dnia Babci, a kilka lat później także niemniej ważnego Dnia Dziadka. Jak doszło do sformalizowania tych dwóch świąt rodzinnych, które niemal wszyscy co roku obchodzimy?

Zamysł wyznaczenia dwóch dni w roku, które miałyby celebrować i honorować dziadków pojawił się w naszym kraju po raz pierwszy w tygodniku „Kobieta i Życie”. Był to rok 1964 roku, natomiast rok później obchody te zaczął także promować bardzo popularny wówczas „Express Poznański”. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił oficjalnie dzień 21 stycznia „dniem babci”, co utwierdziło niniejsze święto w świadomości Polaków. Kilka lat później powstała także inicjatywa mająca na celu oficjalne docenienie także instytucji dziadka i w ten sposób powstał Dzień Dziadka następujący dzień po Dniu Babci.

Wyjątkowy Dzień Babci

Babcia jest osobą szczególną w życiu każdego dziecka. Towarzyszy swoim wnukom od pierwszych dni ich życia wspierając rodziców w opiece nad nimi oraz troszcząc się o całą rodzinę w sposób przepełniony miłością i staraniem. W miarę upływu lat uczymy się coraz bardziej doceniać zaangażowanie babć i staramy się im wyrażać uczucia oraz wdzięczność na przeróżne sposoby. Dzień Babci stał się momentem, w którym możemy dać wyraz swojego przywiązania i uhonorować babcie w wyjątkowy sposób.

21 stycznia każdego roku obchodzimy Dzień Babci. Najmłodsi z nas zazwyczaj zapraszają swoje babcie na przedstawienia w przedszkolach i szkołach podczas, których recytują im wzruszające wierszyki lub śpiewają piękne piosenki. W późniejszych latach, gdy dorastamy dbamy o to, by poświęcać naszym babciom czas i okazywać szczególne zainteresowanie na co dzień, by wciąż czuły że są nam potrzebne. Jednak także wówczas warto celebrować święto ukochanej babci w nieprzeciętny sposób, by mogła poczuć się doceniona jeszcze bardziej. Idealnym sposobem na to będzie prezent dla babci.

Dzień Dziadka

Dziań Dziadka, pomimo że został oficjalnie ustanowiony nieco później, to ma nie mniejszą wartość i znaczenie od Dnia Babci. 21 stycznia co roku możemy w szczególny sposób wyrazić swoją wdzięczność oraz szacunek, jakimi darzymy ukochanych dziadków. Dbając o nich na co dzień i okazując im zainteresowanie dajemy im to co najlepsze. Jednakże tego szczególnego dnia warto także świętować ich obecność w naszym życiu w bardziej oficjalny sposób, co pozwoli im się poczuć jeszcze bardziej wyjątkowo. Jednym ze sposobów na to, jest obdarowanie dziadka upominkiem. Jaki prezent dla dziadka okaże się najbardziej trafiony? Najlepszym prezentem będą cukierki krówki na Dzień Dziadka, gdyż stanowią ponadczasowy upominek, który zachwyci zarówno tradycyjnym pysznym smakiem, ale także niebanalną spersonalizowaną formą. Bowiem cukierki dla dziadka z okazji jego święta można zamówić w efektownych etykietkach prezentujących ozdobne napisy na Dzień Dziadka. Taki upominek z pewnością trafi przez żołądek do serca i przysporzy sporo uśmiechu i przyjemności.

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

W naszym kraju Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Święta te mają w Polsce wieloletnią tradycję, która wpisała się już na dobre w rodzinnych sposobach celebrowania relacji. Jest to czas, w którym wnuki mogą okazać swoją wdzięczność ukochanym dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili na przestrzeni lat, a także podkreślić swoją radość wynikającą z ich obecności. Symboliczne upominki i wspólnie spędzony czas są próbą pokazania, że staramy się podziękować za ich opiekę i troskę. Drobnym upominkiem pozwalającym uczcić te dni będą smakowite cukierki na Dzień Babci i Dziadka.

Dziadków w ich święto oprócz obdarowania cukierkami można także rozpieścić jeszcze innymi sposobami. Na pewno miłym gestem okaże się zaproszenie ich na przygotowany przez wnuczki posiłek lub rodzinne wyjście na pyszny obiad do przytulnej restauracji. Wspólnie spędzony czas w połączeniu ze słodkim upominkiem w postaci cukierków krówek będą najlepszą formą celebrowania Dnia Babci i Dziadka.

(wpis gościnny)

 

 

 

36 Replies to “Jak świętować Dzień Babci i Dziadka?”

 1. No tak już dzień babci sie zbliza. Co prawda zadnej już nie mam, ale moja mama juz jest babcią więc będziemy świętowali.

 2. Jaki cudowny, pełen ciepla post- faktycznie ten czas spędzony razem to ten najcenniejszy czas 🙂 te krówki to super pomysł 🙂 Ostanio odkryt pomysł z tej okazji przez moją siostrę to książki ” Opowiedz mi babciu” i „opowiedz mi dziadku” 🙂 bardzo polecam 🙂

 3. Swoją babcię kochałam bardzo. Tej drugiej nie pamiętam zbytnio ale wiem, że była cudowną osobą. A moja Gertruda ś.p. to już wogóle agentka. Zawsze będę ją kochała. Zawsze.
  Moja mam teraz jest niezastąpiona. Pomaga mi przy moich chłopcach. Teraz oni mają okazję nabyć tyle miłości ile ja do swojej babci. Ich druga babcia też nie jest dla nich zła. Ale wiadomo moja mam to moja mam 😉

 4. Dzień babci i dziadka, są dla mnie bardzo ważnymi dniami. Ja jeszcze mam szczęście i je obchodzę, a teraz, kiedy mam syna, również staram się, aby mógł doceniać swoich dziadków.
  Prezent, symboliczny, od serca, zawsze musi być 🙂

 5. Ja zawsze kupuję duże czekolady i jadę 🙂 Jednego dnia odwiedzam Dziadków po prcay, tych którszy mieszkają w Pabianicach, a drugiego jadędo tych, którzy mieszkają zaraz obok mnie 🙂 Dziewczyny oczywioście jeżdżą ze mną 🙂 To ważne święta – przynajmniej dla mnie : bardzo 🙂

 6. Kochana, przepięknie napisane i masz rację, że jest to już wieloletnia tradycja, przy której trafia się okazja, aby wywołać uśmiech na twarzy naszych Dziadków i Babci. Pomysł z zaproszeniem ich na posiłek przez wnuki – genialne!! Pozdrawiam:)

 7. O Babcie trzeba dbać nie tylko od święta.
  Mi została jedna seniorka rodu.
  A to święto już niebawem i tradycje trzeba podtrzymywać. Piękną zresztą 🙂
  Pozdrowionka! 🙂

 8. A ja jestem babcią i dostaję laurki, serduszka, wierszyki i czekoladki, które potem zabierają, żeby babcię zęby nie bolały, bo po słodyczach podobno się psują.
  Serdecznie pozdrawiam

 9. Niedługo wysyłam paczuchę z witaminami, życzeniami i zdjęciami, bo zawsze z okazji tych dni wywołuję dla nich jakieś szczególne nasze zdjęcia. 😉 Niestety na wspólny obiad nie mamy szans, bo mieszkamy daleko od siebie… 😉

 10. Ja dziadków już dawno nie mam a moje dzieci też ich blisko siebie nie mają 🙁 tylko telefonicznie spędzają z nimi czas 🙁 wysyłają różne prezenty ale to nie to samo 🙁

 11. Nie miałam szczęścia poznać dziadków ani babć /zmarli zanim przyszłam na świat/, teraz sama jestem babcią i kocham swoje wnuki a one mnie…cieplutko pozdrawiam…

 12. Niestety nie mam ani babci ani dziadka, ale cukierki personalizowane często wykorzystuję na różne uroczystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.