Park ciemności

Zmrok zapada coraz szybciej – często narzekamy na brak energii i rozdrażnienie spowodowane brakiem naturalnego światła. Nadmiar sztucznego oświetlenia wpływa negatywnie nie tylko na zwierzęta – ludziom również nie służy. A czy wiecie, co to jest rezerwat ciemnego nieba? 

Na świecie jest ich koło 20. Najwięcej w Ameryce Północnej. Mają za zadanie ochronę otoczenia największych obserwatoriów astronomicznych przed światłem i zapewniać naturalną ciemność. Międzynarodowe Towarzystwo Ciemnego Nieba, która zrzesza wszystkie parki ciemnego nieba bije na alarm – w najbardziej zabudowanych obszarach świata nocne niebo jest tak jasne, że widać tylko najjaśniejsze gwiazdy. W UE ponoć połowa mieszańców żyje pod niebem które tak naprawdę nigdy nie jest ciemne…

(zdjęcie z http://www.izera-darksky.eu/light/light-pl.html)

W Europie mamy trzy parki ciemności : w Szkocji, na Węgrzech i w Polsce, w Górach Izerskich. Prócz nich jeszcze w Sopotni Wielkiej oraz w gminie Sieraków można zobaczyć naprawdę ciemne niebo pełne gwiazd…

(fot. www.twojapogoda.pl)

Uwielbiam widok nieba pełnego gwiazd, jednak mieszając w wielkim mieście rzadko mam taką okazję. Niestety światła miasta kompletnie „zagłuszają” światło gwiazd…a szkoda, bo widok Drogi Mlecznej w pełnej krasie jest po prostu zachwycający…

 

38 Replies to “Park ciemności”

  1. Nie miałam pojęcia o istnieniu takich rezerwatów. Kiedyś wystarczyło wyjechać z miasta by cieszyć oczy ciemną stroną nieba 😉 O tak, widok rozgwieżdżonego nieba jest wspaniały! Miałam szczęście widzieć kiedyś zorzę polarną , to dopiero jest przeżycie! Pozdrawiam wyjątkowo słonecznie ( u mnie zaczął się piękny dzień, pełnia słońca a na termometrze już 14 stopni! Jutro będzie już zupełnie jak z innej bajki ;)))

  2. Czytałam również o takim miejscu w Bieszczadach, gdzie można oglądać gwiazdy na niebie.
    Podziwiam Twoją codzienną pracowitość i pozdrawiam serdecznie

  3. Świetny obrazek który porównuje nam jak wygląda niebo w różnych miejscach. Dobrze, że ja mam okazję wyjechać na wieś do mojej babci 🙂 Nie wiem czy odważyłabym się stanąć w nocy w środku lasu – może z kimś 🙂

  4. Nie miałam pojęcia o istnieniu takich parków… Mieszkam w cudownym miejscu, gęsto porośniętym lasami, miasta w okolicy są nieduże, a niebo pełne gwiazd 😀
    Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  5. Tak to prawda w mieście , gdzie mieszkam nie ma gwiazd tzn nie widać ich . Dlatego jaktylko gdzieś wyjadę np nad morze , alegdzieś daleko od rozświetlonych skupisk miejskich – wtedy dopiero mogę się zachwycać tym co zabaczę na niebie. Chciałabym kiedyś pojechać do takiego rezerwatu . Jak tam można trafić.
    Pozdrawiam
    Krystyna
    zapraszam do mojej strony
    http://krystynaczarnecka.pl/

  6. Ile to się od ciebie można dowiedzieć! Obnażyłaś właśnie moje braki w wiedzy geograficznej – nie tylko nie wiedziałam o rezerwacie ciemnego nieba, ale nawet o Górach Izerskich.

  7. Podczas wakacji spędzanych u Dziadków na wsi prawie codziennie wieczorem siedząc przed domem obserwowaliśmy rozgwieżdżone niebo i wypatrywaliśmy spadające gwiazdy i sputniki. Przez wiele lat był to rytuał. Cudowne czasy.
    Park ciemności? Dzięki Tobie dowiedziałam się czegoś nowego.
    Pozdrawiam:)

  8. A to ciekawostka! Nie miałam pojęcia, że ma to swoją nazwę!
    Przed laty mieszkałam pod Warszawą niedaleko lasu, tam niebo nie było całkiem ciemne, ale i tak widok był bajeczny…. W Warszawie jak jest wszyscy wiemy i gwiazdy praktycznie nie uświadczymy. Na szczęście od czasu do czasu wyrywam się z miasta w góry albo do Suwałk, a tam… Tam zawsze niebo jest piękniejsze, pełniejsze. ♥

  9. Niestety prawda, dziecinę muszę do teściów na koniec Polski wozić, gdzie już gołębie zawracają, żeby gwiazdy obejrzała 🙁 Izerskie powiadasz? Dopiszę do listy koniecznych odwiedzin, dzięki za info.

  10. Nie słyszałam o takich parkach. Masz rację, że w miastach niebo nigdy nie jest tak prawdziwie ciemne. Wystarczy, że pojadę do przyjaciółki pod miasto i niebo jest całkiem inne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.