Powakacyjny spleen…

Dopada ponad 80% Polaków którzy wyjechali na wakacje. Charakteryzuje się rozkojarzeniem, brakiem skupienia uwagi, bólami głowy, ogólnym przygnębieniem. Powakacyjny spleen. O nim dzisiaj będzie słów kilka….

Cudownie było wyjechać na wakacje, prawda? Na kilka dni odciąć się od wszystkich zawodowych spraw, skupić się na swoich własnych przyjemnościach. Czy to wylegując się na plaży czy to zdobywając kolejne szczyty w górach, człowiek ma możliwość zdystansować się do wszystkiego, co zostawił w domu. W tym również do pracy. A potem czeka nas powrót do szarej rzeczywistości.

Nie jest to łatwe. Jednak trzymając się kilku zasad, może być bardziej do przeżycia…

Zasada nr 1 – wróć z wakacji dzień wcześniej niż masz wrócić do pracy. Daj sobie oddech, na spokojnie przygotuj się do powrotu do swoich służbowych obowiązków.

Zasada nr 2 – jeżeli w pracy czeka Cię kilkaset maili do ograrnięcia – rozłóż tą czynność na dwa, trzy dni. I tak pewne rzeczy są już zrobione, a część po prostu nieaktualna. Jedna z niemieckich firm wszystkie maile które dostaje pracownik przebywający na urlopie kasuje. Wcześniej oczywiście ustawiając autorespondera że dana osoba jest na urlopie. Czyż to nie jest dobre rozwiązanie?

Zasada nr 3 – krótko po urlopie działamy jeszcze pod wpływem endorfin – udany urlop to niezły kop emocjonalny. Powstrzymaj się zatem od podejmowania ważnych decyzji i tych zawodowych i osobistych. Po paru dniach przyjdzie orzeźwienie i spojrzysz na wiele spraw na chłodno…

Stan pourlopowej chandry utrzymuje się do dwóch tygodni. Po tym czasie wchodzimy na stare tory i…odliczamy dni do kolejnych wakacji. Bo szybkie zaplanowanie kolejnego wyjazdu, chociażby za rok, to kolejna zasada, która pomoże nam w powakacyjnej chandrze.

35 Replies to “Powakacyjny spleen…”

  1. Do tego dochodzi stres przed urlopem – żeby wszystko dopiąć na ostatni guzik przed wyjazdem… jeszcze kilka lat temu jadąc na urlop miałam wszystko zaplanowane „co, kiedy i jak”, ale wrzuciłam na luz i teraz wakacje są dużo spokojniejsze ?

  2. O, swietny wpis, szczegolnie z tym jednym dniem wiecej po powrocie z wakacji. Ja jeszcze staram sie zostawic porzadek w mieszkaniu przed wyjazdem i ewentualnie przygotowac sobie ubranie na kolejny dzien, zeby nie biegac w poszukiwaniu bluzki i nie prasowac nerwowo o 7 rano.

  3. Witaj ciepło, powrót do pracy urlopu może być trudny szczególnie gdy pracy się nie lubi i wtedy odczuwa się dyskomfort, prymus, smutek itp. Można nad sobą popracować bo to emocje a emocje można zmienić

  4. My każdego roku bierzemy trzy tygodnie urlopu i wykorzystujemy go na maksa i powiem Ci czasami wracamy zmęczeni urlopami i chce nam się do pracy 🙂 to nie znaczy że nie myślimy już o wyjazdach, nie… nie … 🙂 ja mam plan rozpisany na cały rok i korzystamy prawie z każdego ciepłego i pięknego weekendu, ładujemy baterie na zimę tak długo jak tylko się da i jak to możliwe 🙂

      1. Tak naprawdę to urlop mam cały czas i nie mam. Mam, bo nie pracuję, nie mam, bo cały czas pracuję w domu. Bardziej chodzi mi o chandrę po lecie… Nie lubię jesieni i zimy 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.