Dlaczego warto mieć izopropanol w domu?

Zanim stwierdzicie, że przecież to chemia, na dodatek o trudno wymawialnej nazwie rodem z logopedycznych łamańców buzi i języka, poczekajcie chwilę. Izopropanol, prócz swojej  naczelnej funkcji ma również szereg przydatnych zastosowań – jakich? Czytajcie dalej!

Przydaje się w warsztacie….

Generalnie używa się go w różnego rodzaju zakładach – świetnie radzi sobie z czyszczeniem past termoprzewodzących, głowic magnetycznych, soczewek napędów DVD lub zaawansowanych urządzeń optycznych. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem i środkiem dezynfekującym. Usuwa mocne zabrudzenia z różnych powierzchni, w tym również ze skóry.

…przydaje się i w domu

To świetny środek do pozbycia się roztoczy i pluskiew. Wystarczy rozpylić odrobinę izopropanolu nad miejscem które opanowały robaki, następnie po kilku minutach odkurzyć.

Uratuje twój puder lub cień do powiek – której z nas nie stłukły się nigdy prasowane kosmetyki? Korzystanie z takiego ukruszonego pudru czy cienia jest niezwykle uciążliwe. Jednak, wystarczy dodać kilka kropel izopropanolu do stłuczonego kosmetyku, wygładzić jego powierzchnię i zostawić na kilka godzin do stwardnienia. Będzie jak nowy!

Zdezynfekuje pędzle do makijażu – bo która z nas nie ma przynajmniej jednego? Czytałam gdzieś, że trzeba je czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Z ich dezynfekcją jest podobnie. Jak to zrobić? Wystarczy zamoczyć je w izopropanolu przez około 30 min i zostawić do wyschnięcia.

Odświeży twoje obuwie – szczególnie to sportowe. Wystarczy rozpylić mgiełkę nad butami i pozostawić do wyschnięcia. Po brzydkim zapachu nie będzie śladu.

Rozciągnie obuwie – pozostając w tematyce obuwniczej – wystarczy niewielką ilość alkoholu posmarować buty w środku i na zewnątrz, a następnie założyć grubsze skarpetki, założyć buty i przespacerować się kawałek. Ponoć zmiana rozmiaru co najmniej o pół murowana…

Przegoni muszki owocówki – kogo nie denerwują, ręka w górę! No właśnie, swoją drogą, skąd one się biorą – nie mam pojęcia. A wytępić trudno – okazuje się jednak, że wystarczy rozpylić odrobinę tego alkoholu nad owocami, a muszki owocówki przestaną być stałym gościem w naszej przestrzeni.

Izopropanol można kupić w kilku pojemnościach zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, takich jak diolut.pl. Biorąc pod uwagę jak świetnie sprawdza się w różnych sytuacjach, warto go mieć pod ręką!

24 Replies to “Dlaczego warto mieć izopropanol w domu?”

 1. Mam puder, który bardzo lubię, ale niestety jest pokruszony 🙁 Chciałam już się go pozbyć, ale teraz pomyślę nad renowacją 🙂 Widzę, że można dostać małe opakowanie za niewielkie pieniądze – taniej wyjdzie niż nowy puder 🙂

 2. Nawet nie wiedziałam! Zresztą nie pomyślałabym w ogóle, że izopropanol działa na tyle sposobów i jest tak pomocny w domu. Gdzieś kiedyś widziałam w łazienkowej szafce buteleczkę tego związku chemicznego, ale w życiu nie zgadłabym jak to wykorzystać! Już wiem. Dzięki za wpis 🙂

 3. Całe życie człowiek się uczy! Nigdy nie słyszałam o takim środku/preparacie, a z pewnością przydałby się mi, choćby do rozprawienia się z owocówkami:)

 4. Zaskoczyłas mnie podwójnie ☺
  1)nie wiedzialam że coś takiego istnieje
  2)nie wiedzialam że ma aż tyle zastosowań ☺
  Pozdrawiam
  Lili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.