Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Jeżeli wierzyć historykom, wynaleziono je w Chinach około XII wieku. Przydymione płaski kwarcu były używane przez chińskich sędziów, chcących za nimi właśnie ukryć swoje reakcje podczas przebiegu procesu. Dzisiaj zamiast szkła najczęściej stosowane jest tworzywo sztuczne- które z powodzeniem chroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem… ale to nie jedyny powód, dla którego warto nosić okulary przeciwsłoneczne

5 ważnych powodów…

1. Chronisz swoje oczy – brzmi banalnie? To wyświechtany frazes? Nic z tych rzeczy – zwiększone działanie promieni UV na nasze oczy może prowadzić do różnych, bardzo poważnych chorób oka. Poza tym, duże natężenie światła powoduje ból oczu, mdłości a nawet migrenę.

2. Zapobiegasz powstawaniu zmarszczek – tak, dobre okulary przeciwsłoneczne są jak krem. Chronią delikatną skórę wokół oczu i pod nimi. Mając je na nosie, nie mrużysz oczu – a przecież działanie to sprzyja powstawaniu tzw. kurzych łapek, ponadto promieniowanie ultrafioletowe obniża jędrność skóry. (jeżeli chodzi o zmarszczki – akceptuję tylko mimiczne i to wyłącznie od śmiechu!;)

3. Okulary są sexy! – dodają tajemniczości, przyciągają wzrok, właściwie dobrane rewelacyjnie podkreślają każdą stylizację. Szyk, elegancja, klasa – a z drugiej strony szaleństwo i zabawa. Wybieraj w kolorach i fasonach – wszystko zależy od Twojej wyobraźni i gustu.

4.Możesz się za nimi schować – nie oszukujmy się, każda z nas ma takie dni, kiedy chciałaby, aby cały świat zostawił nas w spokoju. Jednak rzadko kiedy to robi – najczęściej musimy wstać i stawić temu wszystkiemu czoła. O ile usta mogą wykrzywić się do uśmiechu, o tyle oczy zawsze zdradzą prawdę…chyba że założysz okulary na nos…

5. Ozdabiają nie tylko oczy – mam znajomą, która kupuje okulary na głowę. Tak, wiem jak to brzmi. Jednak ona okulary przeciwsłoneczne traktuje jako ozdobę na włosy, dopełnienie fryzury. Mówi, że z powodzeniem zastępują jej opaskę, do tego błyszczą i mają niebanalne kształty, sprawiające że przyciąga wzrok…

Kupuj jednak z głową!

Chciałabym jednak  zaznaczyć – okularom ze straganu czy supermarketu mówię stanowcze „nie”. Ich soczewki są niskiej jakości, często nie mają filtrów chroniących przed promieniowaniem UV. A to jest bardzo niebezpieczne dla naszych oczu. Dlaczego? Przez promieniowanie źrenica się rozszerza i mimo że mamy okulary to tak naprawdę nie chronimy oczu. Dzieje się sytuacja odwrotna – dociera do nich o wiele więcej szkodliwego promieniowania. Dlatego też za okulary przeciwsłoneczne warto dać trochę więcej – kupić w profesjonalnym salonie lub na specjalistycznej stronie internetowej. Wtedy z powodzeniem można delektować się spacerem w zalanej słońcem drodze – i zdobywać świat 😉

45 Replies to “Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?”

  1. Uwielbiam okulary przeciwsłoneczne, mam kilka par i nie są to bazarowe produkty.. Kilka lat temu nie zwracałam uwagi na jakość okularów przeciwsłonecznych. Podobały się to kupowałam,… do czasu …Niewiele brakowało a poparzyła bym sobie oczy, jakimś chińskim wytworem.

  2. Cóż, ja jestem okularnicą i zawsze są w domu ważniejsze wydatki niż okulary przeciwsłoneczne dostosowane do mojej wady wzroku… wymówka? Być może. Kiedyś jednak pytałam o takie w pierwszym lepszym salonie optycznym – ich cena zwaliła mnie z nóg, więc sobie póki co odpuściłam;)

  3. Moja okulistka poleciła mi kupić bardzo dobre okulary przeciwsłoneczne i to u optyka. Zdążyłam do niego przed zamknięciem sklepu i szybko wybrałam okulary z dużymi szkłami firmy Solano. Były bardzo drogie, ale nie żałuję zakupu. Noszę je nawet w niezbyt słoneczny dzień.
    Nie noszę ich po to, aby zamaskować wady urody, lecz aby chronić oczy, z którymi mam problem.
    Serdecznie pozdrawiam.

  4. Uwielbiam okulary słoneczne! Niestety, jak każdy okularnik muszę mieć optyczne okulary słoneczne, mam więc jedną parę do wszystkiego. Od kilku lat robię szkła , które samoistnie przyciemniają się na słońcu, co uwalnia mnie od noszenia zawsze przy sobie dwóch par okularów ;))

  5. Jeśli okulary są dobrej jakości, to nie ma cudów, żeby w nich mrużyć oczy. Co wcale nie oznacza, że zabarwiają nam świat na ciemno. Dobre nawet raczej nie powinny. Ja używam takich okularów także dla ochrony przed wiatrem w górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.