Dlaczego warto wysyłać kartki świąteczne?- magia tradycji świątecznej!

Ja wiem – w dobie facebooka, snapchata czy instagrama, Messengera czy poczty e-mail, wysyłanie kartek w formie papierowej niesie ze sobą same problemy. Ach, no i jeszcze smsy, mmsy – po co sobie robić problemy? Wszak piszę życzenia, dodaje listę odbiorców, klikam i…już. Prosto, łatwo i przyjemnie. Ale czy na pewno?

powiem ci tak miedzy nami

W świecie, gdzie komunikacja sprowadza się do „😂” i „👍” w wiadomościach tekstowych, kartki świąteczne wydają się reliktem przeszłości. Ale czy aby na pewno? Może czas na chwilę nostalgii, złapanie za długopis i wysłanie odręcznej wiadomości? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto wysyłać kartki świąteczne, oto kilka powodów, które – z przymrużeniem oka – mogą Cię do tego przekonać.


Dlaczego warto wysyłać kartki świąteczne?

1. Bo „kliknij, aby otworzyć e-kartkę” to jednak nie to samo

Wysłanie wiadomości w aplikacji zajmuje pięć sekund. Kartka wymaga jednak wysiłku: trzeba ją wybrać (idealnie pasującą do adresata), napisać coś od siebie i znaleźć znaczek, co w dzisiejszych czasach jest prawdziwą misją. Ale właśnie ten trud sprawia, że kartka staje się wyjątkowa. Wyobraź sobie: Twój znajomy otwiera skrzynkę pocztową (taką prawdziwą, z metalu!), a tam coś więcej niż rachunki i ulotki – kartka z życzeniami od Ciebie. No powiedz, kto by się nie ucieszył?

2. Wrażenie? Bezcenne!

Wysyłając kartkę, pokazujesz, że naprawdę Ci zależy. Bo przecież nie poświęcasz czasu i energii dla kogoś, kogo ledwie tolerujesz, prawda? Kartka mówi: „Hej, myślałem o Tobie!”. Przyznaj, kiedy ostatnio dostałeś wiadomość, która miała choć odrobinę duszy?

3. Estetyka na lodówce

Kartki świąteczne mają jeszcze jedną zaletę – są piękne i trwałe. Żadna wiadomość na WhatsAppie nie ozdobi lodówki czy komody przez długie miesiące (a czasem nawet lata, bo niektórzy naprawdę mają problem z wyrzucaniem takich skarbów). To, co piszesz na kartce, może stać się małą pamiątką – dowodem na to, że kiedyś, w środku grudniowego szaleństwa, znalazłeś chwilę, by usiąść i napisać coś od serca.

4. Rozweselisz listonosza

Nie zapominajmy, że kartki to także mała radość dla tych, którzy je dostarczają. W czasach, gdy większość poczty to reklamy i faktury, kolorowa koperta z uroczym reniferem może być miłym zaskoczeniem również dla listonosza. Bonus? Możesz być pewien, że adresat otworzy taką przesyłkę z ciekawością, zamiast od razu wrzucać ją do kosza na papier.

5. Czasami działa jak karta przetargowa

Wiesz, co jest najlepsze w kartkach? Możesz je wysłać do osób, z którymi kontakt trochę się rozluźnił. Niby drobiazg, a otwiera furtkę do odświeżenia relacji. „Hej, dziękuję za kartkę, ależ miło!” – i rozmowa sama się zaczyna.

Kartka – mały gest, wielki efekt

Więc, dlaczego warto wysyłać kartki świąteczne? Bo to coś więcej niż kawałek papieru. To gest, który mówi: „Hej, jesteś dla mnie ważny”. To sposób, by w czasach pośpiechu zwolnić i pokazać, że tradycja może wciąż cieszyć.

Zobacz również: Kalendarz adwentowy z kosmetykami czy warto?

Przygotuj długopis, znajdź najładniejsze kartki i spraw, by tegoroczne Święta były pełne małych, ciepłych gestów. A może zaczniesz już dziś?

Aby wysłać kartkę pocztową trzeba trochę się pofatygować. Po pierwsze, wybrać i kupić kartki, po drugie, kupić znaczki, po trzecie, trzeba własnoręcznie napisać życzenia (i je wymyślić), albo tylko się podpisać pod nimi. Po czwarte wreszcie, należy je wysłać w odpowiednim czasie…bo poczta działa jak każdy widzi… Powiecie, po co sobie utrudniać życie jak  można sobie je ułatwiać? Już Wam podam – 5 powodów dla których WARTO wysyłać kartki świąteczne…

  1. Niepowtarzalność – nigdy nie otrzymałam dwóch takich samych kartek świątecznych – każda była inna, miała trochę inny charakter i życzenia. A z smsami bywa różnie…Poza tym kartki są trwalsze niż sms…
  2. Wyjątkowość – umówmy się jasno – kartek nie wysyłamy do WSZYSTKICH znajomych – a do tych najbliższych. Tym samym pokazujemy im, że są dla nas naprawdę ważni. Poza tym, wierzcie mi, że otrzymanie kartki z życzeniami to nie lada niespodzianka dla odbiorcy. W czasach, gdy praktycznie nikt ich już nie wysyła, to duże wyróżnienie!
  3. Ponadczasowość – sama nie jestem typem zbieracza, ale otrzymane kartki na święta zdobią mój przedpokój aż do połowy lutego. To śliczna dekoracja miły akcent przywołujący świąteczne chwile nawet wtedy, kiedy już są tylko wspomnieniem.
  4. Kreatywność – bo kto powiedział, że kartki nie mogą być wykonane własnoręcznie? Dla lubiących takie klimaty to może być rewelacyjna zabawa, w której mogą przecież pomóc Ci domownicy.
  5. Prawdziwa świąteczna magia – kiedy szukałam w Internecie informacji na ten temat, bardzo często pojawiała się wypowiedź, że bez kartek świątecznych nie ma prawdziwych Świąt Bożego Narodzenia! Może coś w tym jest?

I jeszcze trochę historii…

Kartki świąteczne wymyślił ponoć Szkot, Thomas Sturrock, koło roku 1841. Dwa lata później, sir Henry Cole, dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, wydał polecenie o druku pierwszych pocztówek w ilości zawrotnej jak na tamte czasy, bo aż 1000 sztuk. Na obrazku widniała radosna rodzinka przy suto zastawionym świątecznym stole. Pierwsze kartki wysyłano w formie listów, potem jednak zaniechano tej formy na rzecz pocztówek. W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się na początku XX w. Przetrwały do dziś, jednak mało kto kultywuje już tą tradycję.

Mam nadzieję, że Was przekonałam, także „biegusiem” po kartki i wysyłamy, bo już początek grudnia!

119 Replies to “Dlaczego warto wysyłać kartki świąteczne?- magia tradycji świątecznej!”

  1. Ja już nie wysyłam, ale jeszcze kilka lat temu w rodzinie wysyłaliśmy sobie kartki, mimo, że mieszkamy w odległości 40 km i zawsze widzimy się w Święta. Teraz dostaję kartki z zagranicy, jak znajomi wyjeżdżają. To jest frajda! Ja nie wysyłam, bo dawno nie wyjeżdżałam tak daleko. 😉

  2. uwielbiałam wysyłanie kartek świątecznych! jednak im jestem starsza to ta moda stopniowo zanikała, aż w końcu, wydaje mi się, że zanikła całkiem 🙁 wielka szkoda, takie kartki to na pewno pamiątka i…aż się robi cieplej na sercu, że ktoś o Tobie pamięta 😉

    1. Prawda? A że nie robią już tego wszyscy, to łatwo zostać zapamiętanym i dać poczucie wyjątkowości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.