Dzień walki z hałasem

25 kwietnia obchodzimy międzynarodowy dzień walki z hałasem. Problem nadmiernego hałasu dotyka każdego z nas i bardzo bym chciała, aby ktoś w końcu coś z tym zrobił…

 

Święto to, zostało ustanowione przez Ligę Niedosłyszących, w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie i zwiększenie świadomości występowania tego zjawiska. Po raz pierwszy było obchodzone w 1995 roku, w Polsce, zapoczątkowane przez Towarzystwo Higieny Akustycznej, celebrowane jest od 2000 roku.

Chyba nikomu nie muszę mówić, jak negatywnie hałas wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Statystyki wyglądają przerażająco, aż 44% Europejczyków jest narażonych na jego działanie. To drugi największy problem ekologiczny Unii Europejskiej. Według raportu* Światowej Organizacji Zdrowia, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu, choroby układu krążenia, ale również trudności z uczeniem się i zaburzenia snu. Dodatkowo hałas może być odpowiedzialny za 50 000 ataków serca rocznie, a także 5% udarów.

To właśnie przez hałas nie lubię chodzić do kina. Gdy siedziałam w sali kinowej, miałam wrażenie, że właściciele kina mają nas za głuchych, szczególnie podczas reklam. Podobna rzecz z reklamami w telewizji czy radiu. Inną rzeczą są zabawki dla dzieciaków. Sama mam dwójkę, więc wiem o czym mówię – producenci zabawek chyba wychodzą z założenia, że dzieci są głuchawe, więc zabawki muszą być GŁOŚNE. Tendencja – im tańsza zabawka tym głośniejsza, nie zawsze się sprawdza. Bez względu na cenę – u wszystkich głośniki zaklejam taśmą klejącą. I to podwójnie.

Uczcijmy więc dzisiejsze święto minutą ciszy…albo dwiema…albo trzema…albo….

 

  • więcej na ten temat tu http://www.eea.europa.eu/pl/themes/noise/about-noise

4 Replies to “Dzień walki z hałasem”

  1. Też słyszałam, że to jest duży problem dzisiejszych czasów.Ale czy można to zmienić, wątpię.
    Co najwyżej ściszyć radio, bo coś za głośno gra. 😉 .
    Pozdrawiam Agnieszko. 🙂 . Ps. Siedzę, przeglądam blogi i cały czas myślę, aby przyciszyć radio, wchodzę do Ciebie a tu o hałasie. I tak o to tym sposobem moje radio gra cisze. hihihihihihi

  2. Lubię, kiedy dochodzą do mnie dźwięki, dlatego nie rozstaję się z radiem, To rodzaj kurtyny dźwiękowej przed hałasami z zewnątrz.głośność dostosowuję do moich potrzeb.niestety, ubytek słuchu, podobnie jak wzroku, wiąże się z wiekiem. Na to nic nie poradzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.