Ciekawostki o Bożym Narodzeniu z całego świata

Ponoć najpiękniejsze Święta Bożego Narodzenia są w Polsce – inne kraje jednak również mają interesujące zwyczaje…

Ponoć co kraj, to obyczaj. Ciekawostki o Bożym Narodzeniu z całego świata są tego najlepszym przykładem. Poznaj, jak celebruje się te święta w różnych zakątkach naszego globu!

W Czechach kolację wigilijną kończy specjalny deser. Gospodyni podaje 12 rodzajów ciasteczek, oznaczających 12 miesięcy. Gospodarz rozcina jabłko na pół, a z układu jego pestek rodzina wróży sobie przyszłość.

W Wenezueli podczas Świąt Bożego Narodzenia panuje gorące lato. Ludzie nie dzielą się tam opłatkiem lecz kiścią winogron. Każdy odrywa sobie z tej kiści 12 gron i kolejno je zjada wypowiadając życzenia na nadchodzące miesiące Nowego Roku.


Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed  Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana.

Głównym daniem jest pieczona ryba oraz „ciasto Trzech Króli”, w który zapieka się drobne upominki. Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu.


Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i ” płonącego puddingu”. Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.

Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń. Londyn jest ojczyzną pierwszych  kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował  pierwszą kartkę świąteczną z napisem „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”.

Ciekawostki o Bożym Narodzeniu z całego świata – Szwecja i Grecja

W  Szwecji Święta Bożego Narodzenia  rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb, a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki. 

Wieszają również na choince torebki z kolorowego papieru napełnione łakociami. Ostatniego dnia świąt odbywa się „obrabowywanie drzewka” – tradycyjna uroczystość na którą dzieci zapraszają swoich przyjaciół by wspólnie pałaszować choinkowe przysmaki.


Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia – święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami.

Na prawie każdym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długowieczność. Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami na ich stole zobaczysz chleb z rybą. Choinki nie są powszechnie używane w Grecji, a prezenty są wręczane 1 stycznia.

Jakie Święta Bożego Narodzenia w Austrii i Danii?

Austrii po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie „Stalle Nacht, heilige nacht” (Cicha noc, święta noc).

Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok.

Ciekawostki o Bożym Narodzeniu z całego świata nie mogą ominąć Stolicy Piotrowej. Godne uwagi jest to, że największą na świecie szopkę buduje się na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Ma ona rozmiary mieszkalnego budynku, a postacie które tam stoją, są naturalnej wielkości.
W trakcie świąt, pod obrus leżący na świątecznym stole Węgrzy wkładają grzebień, nóż i osełkę lub nakrywają blat nie jednym, lecz trzema obrusami. Na dodatek wigilię jedzą pieczonego indyka, rosół z kury i zupę rybną.

Co kraj, to obyczaj!

9 Replies to “Ciekawostki o Bożym Narodzeniu z całego świata”

  1. Witaj Agnieszko,
    Podoba mi się zwyczaje świąteczne w Wenezueli. Byłam kiedyś w Niemczech, tam nie ma tradycji, jest choinka, prezenty po kolacji ludzi idą do dyskoteki
    RADOSNYCH, CIEPŁYCH ŚWIĄT TOBIE ŻYCZĘ DLA CIEBIE I TWOJEJ RODZINKI

  2. Faktycznie, co kraj to obyczaj 😉 Gdybym zobaczyła ludzi tańczących wokół choinki, z pewnością to by mnie rozbawiło 🙂 I jestem ciekawa, jak nasze tradycyjne święta wyglądałyby oczami ludzi z innych krajów – czym byliby zdziwieni, a co by ich bawiło :3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.