Sposoby na czkawkę

O jeju jeju, pewnie wieje na Ciebie wiaterek, pewnie Ci zimno – usłyszałam od ulubionej Teściowej, którą spotkałam na spacerze w parku. Oczywiście, słowa te nie były skierowane bezpośrednio do mnie, a do Małej, która radośnie wymachiwała gołymi (o zgrozo!) stópkami. To nic, że było gorąco, to nic, że wiatru nie było. Mała miała czkawkę – i ja na to pozwoliłam! (taaaak) Małe dziecko ma czkawkę już w brzuchu mamy, to normalny objaw, który nie powinien nikogo niepokoić. A sama czkawka, idąc za literaturą fachową*, to mimowolny skurcz mięśni wywołujący spontaniczne skurcze przepony. Typowym objawem jest charakterystyczny dźwięk – czknięcie. Skurcze przepony są wywoływane przez stymulację nerwów przepony lub określonych ośrodków mózgowych. Skurcz wywołuje nagły wdech do płuc z równoczesnym zamknięciem głośni, które wywołuje ten znany każdemu dźwięk. 

(vetulani.wordpress.com)

Zazwyczaj owo „czkanie” występuje 2 razy na minutę. Czas jej trwania wynosi kilka minut. Czasem jednak przybiera ona formę przewlekłą, trwającą więcej niż 48 godzin. Powoduje wtedy dyskomfort, zmęczenie, utratę masy ciała, bezsenność i depresję. Księga Rekordów Guinnessa podaje, że najdłużej trwająca czkawka przydarzyła się Amerykaninowi, Charlesowi Osborne’owi, który to mając 28 lat pod wpływem stresu nabawił się czkawki i miał ją, z częstotliwością średnio 20 razy na minutę, przez kolejne 68 lat. Rok po ustaniu tej męczącej przypadłości Osborne zmarł. 


Sposobów na pozbycie się czkawki jest wiele – należy zjeść trochę cukru, albo wypić szklankę wody, albo na chwilę wstrzymać oddech – wszystkie ponoć działają. U mnie czkawka znika wtedy, gdy o niej zapominam. A u Was? 


* W. Krysiak, S. Szabowski, M. Stepień, K. Krzywkowska i inni. Hiccups as a myocardial ischemia symptom.. „Pol Arch Med Wewn”. 

6 Replies to “Sposoby na czkawkę”

  1. że też musiałaś spotkać…… . Raz u mnie zniknęła po wstrzymaniu oddechu, a w większości jest i jest i kiedy sobie chce to zniknie.
    O tym Amerykaninie słyszałam, wydaje mnie się, że chyba pisałam o tym?
    Pozdrawiam Agnieszko.

  2. Ja też pisałam kiedyś o czkawce. Twój sposób jest dobry, wystarczy że zajmie się umysł czymś innym, to czkawaka mija. Tylko jak zająć czymś innym umysł niemowlaka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.