Sekret długowieczności

Czy wiecie, jaka jest recepta na długowieczność? A może inaczej – czy wiecie, co robić, żeby żyć w zdrowiu i szczęściu przez długie lata? Idźcie na kawę i ploteczki. Ot i to wszystko!
Do takich wniosków doszła pewna kanadyjska psycholog*, przeprowadzając cały szereg badań i wywiadów środowiskowych. Uczestników swoich badań pytała o to czy uprawiają regularnie sport, mają nałogi, czy piją dużo alkoholu, czy chorują, czy przyjmują leki, ale też jakie są ich relacje społeczne – czy mają rodzinę, czy się rozwiedli, czy mają bujne życie towarzyskie. Czynnikiem decydującym o obniżeniu ryzyka zgonu nie okazał się zdrowy tryb życia czy brak nałogów, ale to, w ilu bliskich relacjach była dana osoba. Czy to w przyjacielskich, czy z rodzeństwem, czy z rodziną. Generalnie chodzi o ludzi, którzy okazują troskę i zainteresowanie, o takich na których można liczyć. Osoby towarzyskie, które spotykają się regularnie w stałym gronie chociażby po to aby poplotkować mają większe szanse na dłuższe życie. Rzucenie palenia, ćwiczenia, zdrowy tryb życia również są ważne, ale życie w izolacji szkodzi nam jeszcze bardziej.
W obliczu takich wyników naukowych, nie pozostaje mi nic innego jak umówić się na kawę ze znajomymi… co i Wam radzę…na zdrowie oczywiście! *cały wywiad z Susan Pinker w WO nr 3/2016

10 Replies to “Sekret długowieczności”

  1. kawa, ploteczki i papieroch… uwielbiam.
    a swoją drogą to jaki jest sens żyć długo i w zdrowiu a niemieć sie z kim tym zyciem dzielić? czyż nie jest to większy dramat

  2. Podzielam pogląd pani psycholog. Jestem osobą, która lubi tak od razu, tak już teraz zaraz podzielić się z kimś swoimi radościami, smutkami, małymi szczęściami i zawsze dziękuję opatrzności, że mam siostrę, z którą tak mogę.
    Pozdrawiam Agnieszko. 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.