Tańcząc w ciemnościach

Balet mnie fascynuje. To fascynacja laika, który nie znając szczegółów i zasad, ogląda z prawdziwą przyjemnością, czerpiąc z tego radość. Podejrzewam, że nie zdaję sobie sprawy, ile pracy i wyrzeczeń biorą na siebie aktorzy baletowi, aby dojść do perfekcji. A co dopiero, gdy są niewidomi albo niesłyszący…
Reportaż „Baleriny patrzą w gwiazdy”, czytałam z zapartym tchem – bo oto, w Brazylii, a dokładnie w Sao Paulo, działa jedyna na świecie szkoła baletowa dla niewidomych. Niemożliwe? A jednak! Prowadzi ją Fernanda Bianchini, tancerka baletowa i fizjoterapeutka. Jak sama opowiada, początki nie były łatwe – chciała nauczyć swoje podopieczne podstawowej figury, powiedziała więc „Złóżcie nogi, jakbyście wskakiwały do wiadra”, wtedy jedna z uczennic pyta – „A co to wiadro”? Wtedy zrozumiała, że musi wejść w ich świat, aby zrozumieć ich ograniczenia.

 Aby nauczyć je podskoków, kładzie je na ziemi i podnosi nogi, oswajając je tym samym z uczuciem oderwania. Aby wytłumaczyć lekkość – podaje im palmowe liście. Dotyka ich ramion nóg, albo kładzie ręce baletnic na swoim ciele aby pokazać im dany ruch. Stosuje swoją autorską metodę nauczania. Obecnie w szkole tańczy 150 baletnic, w różnym przedziale wiekowym. Większość nie widzi, niektóre nie słyszą, wyczuwają rytm w drżeniu podłogi i dzięki temu tańczą.
Niestety, mimo wielu wysiłków, nie udało się otrzymać pomocy finansowej z rządu. Gdyby nie prywatni sponsorzy, szkoła musiałaby być zamknięta. A ta szkoła wszak jest miejscem, gdzie osoby niewidome mogą uwierzyć w siebie i spełniać swoje marzenia… Jak mówi sama dyrektorka szkoły ” kiedy przychodzą do nas, są jak lalki z porcelany, kruche, gotowe się rozpaść. Wychodzą jako wojowniczki, gotowe do konfrontacji ze światem, który im raczej nie sprzyja….


*wszystkie cytaty pochodzą z artykułu Marii Hawranek i Szymona Opryszek, z WO nr 1(860)
** zdjęcia pochodzą z
kobieta.wp.pl/gid,13715320,img,13715403,kat,132006,title,Niewidome-baleriny,galeriazdjecie.html

*** więcej o szkole na www.kickstarter.com/projects/2062350660/olhando-pras-estrelas-looking-at-the-stars-0

16 Replies to “Tańcząc w ciemnościach”

  1. Niesamowite jest to, jak mało znaczą ludzkie ograniczenia- i że tak naprawdę istnieją tylko w naszej głowie. Spotykam się z tym na co dzień, pracując w branży medycznej i do tej pory jest to dla mnie najpiękniejsza oznaka tego, ile zależy od nas samych. Pozdrawiam 🙂

  2. Niesamowite, dobrze, że dziś do Ciebie zajrzałam. Jestem pełna podziwu dla takich inicjatyw -to musi sporo kosztować -pracy, nerwów, ale warto, bo dla takich osób to faktycznie pokonywanie własnych barier.

  3. Genialny pomysł. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy potrafią się tak bezgranicznie oddać innym, jakby nie było obcym ludziom. Szkoda, że u nas nie ma takiej inicjatywy (a może jest tylko o niej nie słychać?)

  4. Zgadzam się z Tobą, co więcej, te dziewczyny kończąc szkołę są bogatsze nie tylko o umiejętności baletowe, ale, co może jest ważniejsze – nabierają pewności siebie i są gotowe na wyzwania, jakie niesie im całe ich przyszłe życie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.