Ja z tych „niewstydzących się”

Ostatnio rozmawiałam z dawno nie widzianą znajomą – pochwaliła moją apaszkę, sugerując, że chyba z jakiegoś markowego sklepu (tu podała nazwę, ale jej nie przytoczę), bo szybko zaprzeczyłam, z uśmiechem stwierdzając, że kupiłam ją w dyskoncie. Aga – zapytała z powagą – to u Was już tak źle, że musicie tam robić zakupy?!. Pytanie kompletnie zbiło mnie z tak zwanego tropu. Myślałam, że przekonanie o tym, że w dyskontach robią zakupy tylko najubożsi, to zwykły polityczny kit. A jednak. Spieszę donieść, że nie jest u mnie źle, a w dyskontach robię zakupy, bo mam najbliżej – głównie rzeczy spożywcze, ta apaszka to jak zwykle „przy okazji”;).
Postrzeganie dyskontów nie dawało mi jednak spokoju. Poszperałam w „internetach” i znalazłam ciekawe opracowanie* Otóż – bez względu na jedne z najniższych zarobków w UE, zakupów w dyskontach i posiadania niemarkowych rzeczy w szafie wstydzi się co szósty Polak. Co więcej, zakupów w tego typu sklepach najbardziej wstydzą się gospodynie domowe, za nimi bezrobotni i pracownicy umysłowi. Jeżeli jeszcze spojrzeć na przekrój ze względu na miejsce zamieszkania, najbardziej wstydliwi pod tym kątem są mieszkańcy miast powyżej 200 tys, a liderami pod tym względem są wg. badań, mieszkańcy stolicy. Badania pokazują również, że dla osób w przedziale 60 – 65 lat, zakupy w dyskontach pozostają symbolem statusu, wstydzi się ich bowiem jedna trzecia osób po sześćdziesiątce.
Statystyka statystyką, a życie…pokazuje swoje. *dane pochodzą z serwisu bigdata.pl

15 Replies to “Ja z tych „niewstydzących się””

 1. A ja ostatnio poczulam wene i zaczelam robic zakupy w najtanszych sklepach. Czasu nie oszczedzam ale pieniadze tak. Tylko z ciuchami jakos mi nie po drodze, te z Primarka po prostu mi nie leza…

 2. Nie rozumiem takiego podejścia, w produktach czy to żywności czy ubraniach liczy się skład i jakość. Metka czy znane logo wcale jej nie gwarantują, ba często okazuje się, że produkt markowy nie dość, że droższy to jest gorszy od tego najtańszego z przysłowiowego bazaru. Ja kupując jedzenie zawsze śmigam do dyskontu, albo hiper-supermarketu. Nie lubię ganiac po małych sklepach i płacić za ten sam produkt trzy razy drożej, tylko po to by się pochawlić, że robię zakupy tam czy tam.

 3. To pewnie też zależy od regionu i wielkości miasta. Pewnie w wielkich bogatych miastach kupowanie w dyskontach to obciach, ale tam gdzie mieszkam, jest to norma i nikt się temu nie dziwi.

 4. robię zakupy w dyskoncie – nie wstydzę się tego. Ubrań dla siebie to chyba tam raczej nie kupiłam (nie przypominam sobie), ale dla córki – owszem. Lubie te sklepy, mam blisko i więcej mi nie trzeba!

 5. A ja się nie wstydzę, ale byłam świadkiem takiej to rozmowy, a raczej monologu. Przytoczę;

  – Nie, proszę sąsiadki, ja nigdy nie robię zakupów w hipermarkecie – to sklep dla biedaków. Nie zależy mi na 40 groszowej obniżce ceny kawy lub promocyjnej cenie proszku do prania. Śmieszą mnie moi sąsiedzi, którzy jadą z jednego końca miasta na drugi, „bo tam jest taniej o złotówkę". Ja nawet nie wiem, jak sklep wygląda wewnątrz – A te ulotki w skrzynkach na listy… Codziennie po kilka. Nie czytam, wyrzucam do kosza…

  …usłyszałam w windzie. Niby banalny, nic nadzwyczajnego, wszak każdy ma prawo kupować, gdzie chce, ale…Owa zarzekająca się elegancka pani dwa dni wcześniej wracała z wnuczką z hipermarketu. Obie niosły po kilka toreb z napisem świadczącym o tym, że zakupów dokonały właśnie tam… Z jednej z toreb wystawała też ulotka reklamowa.:)

  Serdeczności 🙂

 6. Matko moja szczena opadła mi do samej ziemi…
  Tak się wstydzą, tak biadolą, a biedronek i innych marketów od zatrzęsienia i w dodatku wszystkie wiecznie wypełnione po brzegi klientami!
  Co to w ogóle za głupia gadka jest, że to sklepy dla biednych!
  Niektórym to się w tyłkach poprzewracało!!
  Moja szwagierka często mówi do mnie tak: "a ty to w biedzie kupiłaś?"
  bieda czytaj Biedronka!
  A i owszem kupuję i wcale się tego nie wstydzę, bo jak mówi moja Babuleńka "wstydem jest kraść!"
  O i tyle w temacie 🙂
  Uściski! :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.