kto świętuje imieniny?!

Jutro mam imieniny. Samo świętowanie imienin zawsze było dla mnie lekko podejrzane. Bo taki Jan czy Mieczysław, świętować musiałby kilka razy w roku, a już na pewno co najmniej raz w miesiącu. Świętowanie imienin to nie tylko domena Polaków, ale też Niemców, Bułgarów, Greków, Szwedów, Czechów, Węgrów i Łotyszy. W naszym kraju, podobnie jak w Niemczech, są jednak regiony w których świętowanie imienin to zwyczaj mało popularny, gdyż z racjonalnego moim zdaniem punktu widzenia, najważniejsze są urodziny. Tymi regionami jest Górny Śląsk i Kaszuby. Same imieniny, to zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu.Od tej reguły są jednak wyjątki, w Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
Gdyby tak świętować imieniny Agnieszki, to miałabym imprezę 21 stycznia, 2 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 20 września, 16 listopada i 24 listopada. Zwyczajowo jednak przyjęło się, że imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach. Nigdy nie świętowałam imienin, chociaż, gdy pytałam moją Mamę, dlaczego Ona obchodzi tylko imieniny a nie urodziny, odpowiadała z uśmiechem, że jak będę starsza, to zrozumiem. I po tej „traumatycznej” trzydziestce już rozumiem. Z okazji imienin nikt nie przypomina Ci, ile skończyłaś właśnie lat 😉 

i na koniec suchar…

20 Replies to “kto świętuje imieniny?!”

 1. Jako dziecko obchodziłam imieniny i urodziny 🙂
  Wszystkie osoby w mojej rodzinie te "wiekowe":P obchodziły tylko imieniny 🙂
  Wielu moich znajomych nie wie nawet kiedy przypada ta magiczna data ich imienin 🙂
  W rodzinie mojego Męża świętuje się wszystko i to w iście weselnym stylu 😛
  Tylko mój Mąż nigdy nie wie kiedy jest ten dzień Jego imienia 😛
  Kiedy weszłam do rodziny Męża wszystkie święta obchodzę wybiórczo 😛
  Same problemy z tymi imieninami 😛

 2. U mnie w domu obchodzi się i imieniny i urodziny 🙂 Zawsze to jeden dzień więcej do świętowania 🙂 No i jako dziecko cieszyłam się bo to zawsze dodatkowy prezent 😉

 3. Urodzin nigdy nie obchodziłam, oprócz symbolicznej osiemnastki. Ci którzy mnie nie znają składają mi życzenia 🙂 Natomiast imieniny… 3 i 15 października zawsze otrzymuję życzenia, nawet jakbym tłumaczyła, że ja 15-go poproszę. Oprócz tego przyjmuję życzenia imieninowe z tytułu ps. Kiedyś tylko te były obchodzone. Bo przecież pseudonim może zostać nadany danej osobie przez grupę, wśród której jest on używany… A tak w moim życiu było często. W czasie wyjazdów na kolonie, obozy, w szkole, a i w rodzinie. I nie były to prześmiewcze ksywy, tylko imiona. Ale teraz i w różnych sytuacjach, po dłuższej znajomości ludzie przyznają się, że mieli problem z zapamiętaniem mojego imienia, które zwyczajnie w ich opinii do mnie nie pasuje 🙂
  Serdeczności i wszystkiego dobrego. Aaa gdzie tort, bo ja z sucharów wolałabym… bo przecież wszyscy lubią tort, bo tort ma warstwy?

 4. Rodzice moich rodziców postanowili temat urodzin i imienin załatwić jednym dniem. I tak moja mama ma imieniny w dniu swoich urodzin, tato też … chociaż tato ma dwa imienia (te pierwsze i obu używa) i tak naprawdę ciężko stwierdzić, w którym dniu powinien obchodzić urodziny 😉

 5. To prawda, że dla niektórych imion imieniny wypadają nawet kilkanaście razy w roku, ale z tego co mi wiadomo, w takiej sytuacji obchodzimy imieniny w tym terminie, który wypada najbliżej po urodzinach. Choć pewnie i tak większość Basi woli organizować imieniny w Barbórkę, a panowie umawiają się na picie soczków w Andrzejki.

 6. Ja pochodze z pomorza tu praktycznie imienin sie nie obchodzi! Nawet nie wiem kiedy ja mam i moi rodzice. Wiem ze ludzie z innych rejonow to obchodza imieniny.

 7. Ja pochodze z pomorza tu praktycznie imienin sie nie obchodzi! Nawet nie wiem kiedy ja mam i moi rodzice. Wiem ze ludzie z innych rejonow to obchodza imieniny.

 8. Ja również pochodzę z pomorza i jak najbardziej obchodzimy imieniny 🙂 Może niezbyt hucznie, ale życzenia i skromne upominki sobie wręczamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.