„trzej królowie monarchowie, gdzie spiesznie dążycie…”

Wszystko zaczęło się od mojej Małej – po corocznej Kolędzie zaciekawiły ją literki które napisał ministrant na drzwiach wejściowych. C M B – na pytanie, co to znaczy, bez zastanowienia odpowiedziałam to, co słyszałam od dziecka – to skrót od imion trzech króli, którzy przyszli do stajenki betlejemskiej. Lecz nie dawało mi to spokoju – poszperałam, poszukałam… że się tak wyrażę, wciskano mi niezły kit…

C M B to nawiązanie do pierwszych liter zdania Christus mansionem benedicat, co tłumaczone jest jako „niech Chrystus błogosławi temu domowi” Oznacza on błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem. Litery te wypisywane są z okazji uroczystości święta Trzech Króli. 

Z tymi Królami to też sprawa bliżej niejasna – bo tak naprawdę to nie wiadomo, czy było ich trzech, czy dwóch, jeden czy jedenastu. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar zostały nadane im w średniowieczu. To po ilości darów – dla przypomnienia – mirra, kadzidło i złoto – skalkulowano, że najprawdopodobniej było ich trzech. Przypis z biblii Poznańskiej informuje że Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia”. Nie do końca również wiadomo, kim tak naprawdę byli owi „królowie”. W Ewangelii Mateusza (Mt 2,1 -12), nie jest to specyzowane, a znawcy Pisma i historycy bardziej są skłonni do stwierdzenia, że byli to raczej uczeni, perscy kapłani biegli w mocach tajemnych niż królowie. Przez moce tajemne należy rozumieć astrologię, gdyż ówczesny Babilon był jej kolebką. 

Sztuka również nie podpowiada jednoznacznego opisu Mędrców. Dla przykładu, Rubens przedstawiał ich jako Mędrców ze WschoduGiotto di Bondone, z kolei pokazuje ich jako trzech skromnych wędrowców


Gentile da Fabriano pokazuje ich jako wielkich i bogatych królów, którzy z całym swoim orszakiem przybywają, aby złożyć pokłon małemu Jezusowi


I bądź tu człowieku mądry….

Przy pisaniu tekstu korzystałam z :

 •  ks. prof. Jacek Nowak: dlaczego piszemy na drzwiach C M D . deon.pl, 
 • Biblia poznańska, Nowy Testament
 • Ewangelia Mateusza (Mt 2,1-12)

24 Replies to “„trzej królowie monarchowie, gdzie spiesznie dążycie…””

 1. ja też własnie dziś tak naprawdę dowiedziałam się że to niepoprawne pisanie w tym roku napiszę inaczej 😀 deon.pl też się od nich dowiedziałam 😀

 2. Nadchodzący Nowy Rok to nie tylko okres radości,
  ale również zadumy nad tym co minęło i nad tym, co nas czeka.
  Tak więc, dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro
  .Po bajkowej nocy, fantastycznej zabawie w wystrzałowym nastroju
  życzę pomyślności w każdym jego dniu,niech zapisze się diamentem w pamięci przywołując serdeczny uśmiech na twarzy, przynosząc zdrowie, szczęście i radość życia :)))
  .Wspaniałego Nowego Roku 2015

 3. Myślę, że całe religioznawstwo/historia starożytna oparte są na tezie "sobie, a wierszem", bo skąd można wiedzieć, co jest faktem, a co mitem?
  Nie da się przecież tego zweryfikować.
  U mnie ksiądz zawsze pisał K+M+B. W związku z tym nie miałam takich dylematów 😉
  Odbierałam to jako pierwsze litery imion trzech króli. Jak widać, najprawdopodobniej nie miałam racji 😉

  Spokojnego weekendu, Agnieszko 🙂

 4. Trudno mi dziś wyobrazić sobie, że było ich dwóch albo jedenastu 🙂 tak od dziecka mam wbite do głowy, że było ich trzech 🙂 Najlepszego w Nowym Roku dla Ciebie!

 5. No i prawdą jest, że się człowiek całe życie uczy 🙂
  Też o tym nie wiedziałam 🙂
  Za to moja teściowa wczoraj po kolędzie wysmarowała na drzwiach K+M+B 2015
  Muszę ją uświadomić 😛 Pozdrawiam 🙂

 6. nawet bardziej mi odpowiada błogosławieństwo niż inicjały. Uczymy się z dziećmi i od dzieci:))
  czesia

 7. Ja zaskoczona nie jestem -bo dużo aspektów tej wiary zgłębiałam 😉 Na logikę biorąc nie wierze, żeby mogli to być królowie-król to wymysł średniowieczny,a bardziej prawdopodobne to wizyta magów lub szamanów lub np. bogatych kupców. Co do to liczby równie dobrze mógł być jeden 😉 Podobne zamieszanie jest z Marią dziewicą -o tym, że była dziewicą zdecydowana ponad 1000 lat po urodzeniu Jezusa – a w pismach jest informacja,że była po prostu wolna od grzechu pierworodnego i tyle -nikt przy zdrowych zmysłach nawet w tamtych czasach nie powiedziałby, ze kobieta może zajść w ciąże i urodzić będąc dziewicą i tak można by długo wymieniać. Szkoda tylko, że kościół nie wyjaśnia tych aspektów tylko powtarza w kółko to samo i takich informacji trzeba szukać na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.