powiedz jaki lubisz kolor, a powiem CI kim jesteś…

Kiedy zostałam nominowana do jednej z blogowych zabaw, poproszono mnie o podanie ulubionego koloru – rzecz niby prosta, a zaskoczyła mnie niesamowicie – wcześniej bowiem gustowałam w szarościach i kontrastach – biały/czarny. A teraz? Malinowy i fioletowy. Przyszło to do mnie z tak zwanego „nienacka” (moje ulubione wyrażenie, zawsze się śmieję z niego), po cichu skradając się do mojej garderoby i rzeczy którymi się otaczam. Myślę, że nasze ulubione kolory są w jakimś stopniu odzwierciedleniem naszego charakteru…

Kolor błękitny wyraża pogodę ducha, symbolizuje otwarcie i przestrzeń. Osoby identyfikujące się z tym kolorem są spostrzegawcze i pełni wyobraźni oraz talentów twórczych. Często jednak trudno im się rozluźnić. Inspiruje ich sztuka, muzyka i literatura. Lubią one stwarzać rzeczy, które mogą się przydać społeczeństwu w którym żyją. Mają bardzo dużo wyobraźni. 


Kolor czerwony to pogoda ducha, symbolizuje poszukiwanie czyjegoś spojrzenia. Osoby lubiące ten kolor są ambitne, odważne, energiczne i ekstrawertyczne. Są również dynamiczne, bezpośrednie i hojne. 


Kolor żółty, to odrodzenie, symbolizuje metamorfozę
Osoby lubiące ten kolor są towarzyskie i rozmowne, czasami nawet aż za bardzo rozmowne;). Są to świetni doradcy i sprzedawcy. Cechuje ich otwartość, bystrość i komunikatywność. 
Kolor pomarańczowy, to ujawnienie cierpienia w relacji matka – dziecko, symbolizuje etap przemiany. Osoby lubiące ten kolor cechuje kompetencja, aktywność i niecierpliwość. W swoim życiu lubią porządek i formę. Świetnie sprawdzają się w roli architekta, inżyniera, projektanta lub handlowca. 

Kolor brązowy to ziemia i korzenie, symbolizuje poszukiwanie przeszłości. Osobę wybierającą ten kolor cechuje uczciwość, praktyczne podejście do życia  i uporządkowanie. Można na niej polegać w każdej sytuacji. Jest również niezwykle uczciwa. 

Kolor szary, to anonimowość, symbolizuje poszukiwanie jednorodności.Osoby lubiące ten kolor cechują się pasywnością, są zestresowane, nadmiernie obciążone i nie zrealizowane. Kolor zielony, symbolizuje poszukiwanie samego siebie, zmianę miejsca. Osobę lubiącą ten kolor cechuje życzliwość i chęć służenia innym. Jest bardzo spostrzegawcza i współczująca. 


Kolor fioletowy, wyraża uwolnienie energii, symbolizuje poszukiwanie dynamizmu. Identyfikacja z tym kolorem mówi, że osoba ta jest pełna intuicji i uczuć, jest wielkoduszna ale i władcza. Czasem kryje się w cieniu, czasem zaś jest szlachetna i lubi być „na świeczniku”

Kolor biały, wyraża odnowę, symbolizuje zmianę. Osobę lubiącą ten kolor cechuje egocentryzm, samotność i niskie poczucie własnej wartości. 

Kolor czarny, to ochrona siebie, symbolizuje poszukiwania osobiste. Osobę lubiącą ten kolor cechuje silny charakter, samodyscyplina, silna wola i niezależność.Kolory mają również ogromny wpływ na nasze emocje – dlatego też tak ważne jest umiejętne dobranie barw w przestrzeni w której pracujemy, żyjemy na co dzień…ale o tym innym razem. 

pisząc ten tekst korzystałam z: „Gesty, które leczą” Regine Zekri – Hurstel, materiałów zamieszczonych na stronie www.kolorystyka.pl, 

24 Replies to “powiedz jaki lubisz kolor, a powiem CI kim jesteś…”

 1. hmmm … u mnie w szafie jest miks kolorów: czerwony, żółty, zielony potem czarny i biały i niebieski … i różowy i …. kurcze dużo tego 😉
  Ale gdybym miała wybrać ten jeden to chyba zieleń 😉

 2. Bardzo ciekawy wpis. Ja myślę, że kwestia ulubionego koloru to też ważne, czego ten kolor ma dotyczyć. Bo np. auto zawsze kupię koloru czarnego, na ścianie rzucę inny kolor, a ubranie też będzie w innym. Chociaż przyznam, że sporo ciuchów w czarnym kolorze też posiadam …

 3. Witam serdecznie,
  Kolory są ważne, szczególnie ich wpływ na psychikę, np. udowodniono, że osoby nieśmiałe powinny nosić więcej ubrań w barwie żółtej i czerwonej…
  Bardzo ciekawy tekst….
  pozdrawiam
  dobrycoach.bloog.pl

 4. Ten temat zawsze wprawia mnie w zakłopotanie. Bo ja akurat mam sporo ukochanych rzeczy w odcieniach szarości, ale nikt chyba nie może o mnie powiedzieć, że jestem osobą pasywną, czy niezrealizowaną.
  Kiedyś kupowałam ubrania bardziej stonowane, z powodów czysto praktycznych. Ale nagle dostałam wściekle czerwony płaszczyk i noszę go z dumą. Myślę, że każda z nas, bez względu na to jaki kolor uzna za SWÓJ, na widok absolutnie ślicznego ciucha, ale w kompletnie odległym kolorze, zapomni o preferencjach.:))

 5. Doładnie z tym samym pytaniem miałam problem. niby oczywistość ale uświadomiłam sobie, że coś mi się zmieniło kiedyś to był zielony teraz jest jeszcze niebieski i fioletowy. wszystko co napisałaś o ulubieńcach tych kolorów w 100% jest prawdą.
  lubie twoje felietony, notatki wpisy… zawsze wnosza do życia coś wartościowego… chech gdybyś wiedziała co mój żyd przezywa odkąd napisałaś swój atrykół.

 6. …lubię niebieski i co mogę mam w tym kolorze, nawet meble w pokoju, o ciuszkach nie wspomnę :)…i prawie, prawie ten kolor, według opisu, moje cechy reprezentuje, czyli coś w tym jest 🙂
  Serdeczności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.