Najpopularniejsze rodzaje kawy – kawa po irlandzku

Dzisiaj coś dla miłośników kawy z dodatkiem alkoholowym. Najlepiej aby była to irlandzka whisky. Oczywiście w rozsądnych ilościach. Pierwszy raz piłam ją po wycieczce na Klify Moheru – było tam pięknie i baaaardzo zimno. Irish coffee smakowała wtedy po prostu rewelacyjnie…

sroda z kawa

Historia kawy po irlandzku…

Jest w sumie zabawna. W latach 40-tych XX wieku. Na lotnisku w Shannon, położonym w zachodniej części Irlandii musiano zawrócić samolot lecący do USA. Był mroźny, niezbyt przyjemny wieczór, gdy grupa pasażerów weszła do opustoszałego o tej porze lotniska, aby przeczekać złe warunki pogodowe. Kierownik lotniska na rozgrzanie, podał pasażerom bardzo mocną słodką kawę z odrobiną whisky. Jak zapewne się domyślacie, Amerykanom taka forma podania kawy bardzo przypadła do gustu. Jeden z nich, dziennikarz poczytnej gazety, opisał ją w swoim reportażu. Przeczytał to właściciel kawiarnii Buena Vista i postanowił wprowadzić ją do menu jako kawa po irlandzku…a potem przepis poleciał już w szeroki świat.

Jak zrobić kawę po irlandzku?

Potrzebujesz pokal (to taki kieliszek do piwa), albo też szklanka na nóżce i z rączką. Do tego mocną kawę, porcję ulubionej whisky i bitą śmietanę. Kawę zaparz w kafaterze lub ekspresie. Ostatecznie może być i rozpuszczalna, ale nie jest ona najzdrowsza. Dlaczego? zobacz: Jak powstaje kawa rozpuszczalna? . W kwestii śmietanki- najlepsza będzie świeżo ubita kremówka 30%. Mamy wszystko? To do dzieła!

Składniki:

130 ml mocnej kawy

50ml irlandzkiej whisky

1 1/2 łyżeczki cukru trzcinowego

50 ml śmietanki kremówki.

Wykonanie:

Kawę zaparzamy w ekspresie lub kawiarce. W tym czasie pokal podgrzewamy przez wlanie tam gorącej wody. Ubijamy śmietankę kremówkę. Do pustego, uprzednio podgrzanego pokalu wlewamy gorącą, mocną kawę, słodzimy ją i dodajemy alkohol. Na wierzch dodajemy delikatnie ubitą śmietanę. Cała sztuka polega na tym, aby kawa się z nią nie zmieszała. Podajemy od razu, wypijamy nie mieszając! 

14 Replies to “Najpopularniejsze rodzaje kawy – kawa po irlandzku”

  1. Popatrzyłam… popatrzyłam na tę sztuczną…ja piję rozpuszczalną, nawet nie wiedziałam, że szkodliwa.
    Nie piłam kawy z alkoholem. A dobra przed południem?
    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.