Najpopularniejsze rodzaje kawy- macchiato

Dzisiaj będzie o tym rodzaju kawy, który można spokojnie określić mianem…ani…ani. Dlaczego? Bo to ani espresso, ani kawa z mlekiem. Jednak jest niezastąpione, gdy potrzebujesz lekkiego kopa popołudniową porą…

sroda z kawa

Czym jest więc caffè macchiato? (wymawiamy [kafˈfɛ makˈkjaːto],

To połączenie mocnego espresso, odrobiny mleka i mlecznej pianki. Podawane jest zwykle w małych filiżankach do espresso. Zwane jest również espresso macchiato. W wolnym tłumaczeniu, to…espresso splamione mlekiem. Tak, włosi potrafią nazywać rzeczy po imieniu;)

Jak wykonać caffè macchiato?

Potrzebujesz porcji mocnego espresso, więc przyda się albo kawiarka, albo ekspres do kawy. To tego aby uzyskać mleczną piankę, trzeba użyć małego zamykanego słoiczka lub spieniacza. Do podgrzanej filiżanki /tak, to ma znaczenie! – kiedyś w jednej z włoskich kawiarnii w Krakowie piłam kawę z takiego podgrzanego naczynia. Smak nie do podrobienia:D/. Podgrzać wystarczy przez chwilę w piekarniku, ona nie ma być gorąca, a ciepła.

Ale wracając, do (ciepłej) małej filiżanki wlewamy porcję espresso, w międzyczasie podgrzewamy odrobinę mleka, spieniamy do uzyskania łagodnej, mlecznej pianki i dodajemy do wcześniej przygotowanego espresso. Podajemy od razu. Niebo w gębie.

I wiem, co powiecie…

przecież to zwykłe espresso z mlekiem- o co tyle szumu? Jak zwykle o proporcje. Bo w caffè macchiato smakowy prym wiedzie właśnie espresso, a niewielka ilość mleka ma służyć tylko i wyłącznie delikatnemu przełamaniu tego intensywnego smaku. I warto kiedyś zamówić taką kawę w kawiarnii lub przygotować też ją samemu w domu. Chociażby po to, aby przekonać się, jak dobra jest tak przyrządzona kawa.

21 Replies to “Najpopularniejsze rodzaje kawy- macchiato”

  1. U mnie ostatnio wszelkiego rodzaju kawy – tylko z mlekiem kokosowym, albo kozim. Muszę pamiętać, żeby z sobą wozić, bo niestety mało która kawiarenka pamięta o ludziach nie trawiących mleka krowiego.

  2. Z rana- jak najbardziej, chodź nie pijam mocnej kawy, preferuję rozpuszczalną albo inkę 😀 i to w proporcji pół na pół z mlekiem. Ja po prostu lubię mleko 😀 Jednak, to że na co dzień nie pijam prawdziwej kawy nie znaczy że jej nie lubię, uwielbiam jej zapach, aromat, smak ale od czasu do czasu 🙂
    Pozdrawiam ciepło ♡

  3. moja ulubiona kawka 🙂 tylko raz piłam ją źle przyrządzoną 🙂

    Czy mogłabym prosić o wpis „jak urozmaicić codzienną kawę?”. Liczyłabym na jakieś fajne przyprawy albo inne tricki, żeby coś się działo 🙂 I jeszcze koniecznie – taki przewodnik po naczyniach do picia kawy, które do jakiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.